Am vazut multi care zic - mananc ce vreau si cand vreau (si cat vreau). OK, probabil sunteti tineri si cu metabolism bun. Asa eram si eu in liceu - mancam 2 farfurii mari de cartofi pai cu 3-4 oua ochiuri, 2 snitele si paine la o singura masa. Nu beam apa deloc, doar cola, fanta, etc. Si nu ma ingrasam deloc.

Dar mai tarziu apar si problemele, nici acum nu-s deloc gras, dar nu mai pot manca aproape nimic fara sa ma simt naspa - ma balonez, simt in stomac ca o piatra, etc.

Am vazut ca cel mai rau ma afecteaza uleiul, orice mananc daca are un pic ulei ma doboara (salata de vinete, snitele, cartofi, pateuri vegetale, conserve de peste cu ulei). Apoi dulciurile (zaharul) - batoane, ciocolata. Produsele de patiserie sunt criminale (aluaturi + ulei + grasime) - bomba - daca mananc un croissant sunt doomed, nu mai mananc nimic toata ziua si nu mai pot face nimic.

Asadar, va recomand sa evitati chestiile astea : ulei si zahar. Si bauturile gazoase, sunt otrava curata, trust me.

O alta regula - mese mici si dese, NICIODATA sa nu te "saturi", cum e moda la romani, tot timpul sa te ridici de la masa flamand. Bei un pic de apa dupa masa, ai impresia ca esti flamand si ai mai putea manca muuult. Nu-i asa, lasi sa treaca cateva minute si mancarea se expandeaza in stomac. Iar in 2-3 ore poti manca din nou - avantajul e ca accelerezi asa metabolismul si stomacul isi reduce dimensiunea.

Si da, FOARTE important, fructele se mananca inainte meselor, preferabil dimineata pe stomacul gol. Sunt o gramada de motive pentru asta (se poate cauta pe net) - efectiv mor cand imi vad colegii cum mananca mere si banane imediat dupa masa, dar na, lumea nu e educata deloc - la romani e principiul mananci sa te saturi, bagi friptura si cartofi si paine si apoi banane...pfff.

BTW, si painea, cartofii, orezul sunt blamate, insa nu-s chiar asa rele, daca le consumi separat - adica orez fiert (fara carne si alte chestii), cartofi tot asa (fierti, nu prajiti). Painea integrala e chiar foarte buna, cea alba e nerecomandata, dar nu e nici pe departe asa periculoasa ca uleiul sau zaharul.

Carnea e ok (cea de pui e chiar buna pe gratar, cea de peste si mai buna). Chiar si carnea de porc sau vita e ok, daca o prajesti la gratar (fara sa o stropesti cu ulei - mor cand comand intr-un restaurant si comand piept de pui la gratar si primesc puiul la gratar, dar stropit din abundenta cu ulei).

Legume din abundenta - ideal tot ca si frcutele (salate inainte de masa, apoi astepti 30 min, o ora si iei masa).

Laptele e bun consumat cu moderatie, untul deja e prea gras, iar cascavalul e crima (99% grasime saturata).

Ouale merg si ele, unul, maximum 2 pe zi, insa fierte si nu prajite in ulei.

Spor la slabit, sper sa va ajute sfaturile mele. Si nu uitati, un pic de miscare si sport fac minuni.