Quote Originally Posted by CrysMM View Post
Tudoran - nici nu aveai ce alege la vremea respectiva. A fost lansata anterior PS2. Intradevar, era ceva revolutionar, cel putin pana a aparut PS2 si s-a dus totul de rapa.
intr-adevar PS2-ul avea ceva ce Dreamcast-ul nu avea si asta a dus la sfarsitul "erei Sega" (din punct de vedere hardware ). Faptul ca nu rula DVD-uri a facut o foarte mare diferenta .Si in articolul postat de LEvel , zicea clar ca foarte multi japonezi cumparau PS2-ul pentru filme si pt ca acesta era cel mai ieftin DVD player la acea vreme .

Dar totusi si Sega au avut o foarte mare vina din cauza ca si-au pierdut majoritatea fanilor multumita consolelor precedente (Saturn fiind cel mai bun exemplu ) . Cam tarziu si-au revenit cei de la Sega lansand Dreamcast-ul deoarece majoritatea fanilor au "schimbat taberele"

Si sa nu uitam inca un motiv foarte important care a mai contat : Pirateria ! Din cauza pirateriei , foarte multi nici nu se oboseau sa mai cumpere jocurile (ce ? doar is prosti sa plateasca 40$ pe un CD care il pot lua de pe net cu 1 $ ? sa fim seriosi ).
Eu sincer cred ca daca Dreamcast-ul avea o protectie la fel de buna cum o are PS3-ul in ziua de azi , mai aveam sanse la un Dreamcast 2 . Chiar cred asta .

Uite inca o dovada ca pirateria duce la omorarea industriei jocurilor (si nu numai ).

In fine , those where different times my friend ... different times . Putem doar sa speram ca Sega o sa lanseze un nou Dreamcast desi ma indoiesc : ar avea nevoie de foarte multi bani ca sa creeze o consola care sa tina pasul cu PS4le , xbox 720 si wii 2. Asta ar costa milioane .Si nu ar putea avea atatia bani doar prin vanzarea jocurilor lor (oricat de bune ar fi ele ). Pe vremea aia era mai usor : grafica nu era totul pe vremea aia ... in schimb iin ziua de azi . Ma rog . I rest my case .