Quote Originally Posted by angelcrying View Post
Am facut un calcul matematic si am scris ca nimeni de pe 360 nu se ia de PSN+ si unul ma intreaba daca am "doispe" ani si celalat ce varsta am ca banii se fac greu. Saru'mana mama, castraveti tata. Ce legatura au aceste doua intrebari cu ce am scris?

@ramsug: pai daca tu imi scrii ca la fiecare joc ai da cate 60 euro pe serviciul live, ce ar fi trebuit sa iti raspund? Si nu imi spune, anul asta ai jucat multiplayer, doar MAG.

@GhostyAbudy: "Unspe" am domnu! Sunt tigan, de aceea am copil de pe acum. O sa scap curand de "fetita mea, comoara mea", o vand pe 60 euro sa imi mai iau si eu 1 an de live.
Of...greu, stiu ca neuronii se produc greu, nici o jignire din partea mea, o constatare generala, si la mine este la fel, bineinteles ca nu m-am jucat numai MAG dar este posibil, intelegi? Am prieteni ...unul are 42 de ani si si-a luat consola doar pt FIFA si doar pt multiplayer, nu cumpara decat acest joc in fiecare an, ii place f mult fotbalul si a ajuns la parerea ca ii face placere sa si joace un joc de fotbal pe o consola, na, asta e, la el socoteala mea este absolut adevarata, are Xbox, si-a luat si abonament dar a injurat de mama focului cand a auzit ca el trebuie sa plateasca si eu nu pt a juca acelasi joc, nu e funboy, s-a nimerit sa ia Xbox fara sa cantareasca nimic, vroia doar sa joace si joaca un joc de fotbal cu jucatori umani si nu cu AI, altul cu pitici pe creier, ca el sunt multi, ca mine la fel.

Vezi tu, cand gandesti si faci ceva pe lumea asta trebuie sa iei in considerare ca exista tot felul de situatii pe lumea asta si sa actionezi ca atare. Nu urasc Xboxul, as vrea unul , chiar ma gandesc sa-mi iau pt ca imi aduce ceva in plus, jocuri exclusive, cum sa urasc un lucru care poate sa-mi produca placere, ce ma enerveaza e faptul ca trebuie sa platesc pt a juca on line cand exista acelasi serviciu gratuit, deci se poate, exista posibilitatea sa fie gratuit, nu este imperios necesar sa platesti ca la un produs general care daca ar fii gratuit ar lua lumea cu tonele si altii nu ar avea acces la acel produs doar din lipsa lui etc. Pt asta s-au inventat banii, altfel chiar era raiul pe pamant si nu sistem monetar.Intelegi? Ma gandesc ca vb eu alta limba si ma enerveaza ca nu pot fiu si mai concret cand iti explic ca eu iti iau tie ( client) apararea ( sper ca nu esti Bil Gates sub acoperire) si nu producatorului cum fac uni pe aici.

@Monky, stiu f bine cine produce jocurile si cine ofera serviciul dar pt a produce jocuri si a le vinde iti trebuie o platforma prin care sa fie jucate, pt a vinde platforma iti trebuie jocuri care sa fie produse, ca o face alcineva in afara de Sony sau Micro nu este relevant ( ma refer la jocuri) , pt a acoperii un segment de piata trebuie sa te gandesti si sa respecti acel segment de piata ( tipologia cumparatorului), sunt lucruri care tin de marketing si de tipologiile cumparatorului plus tipologia managerului sau managementului, tu te pricepi f bine la jocuri si tot ce tine de ele , eu cred ca ma pricep la servicii si comert( am terminat managementul, nu am ce sa fac), cazul Microsoft este o japca pe fata, sa ma exprim in felul acesta( ma refer acum la Live) , acesta este un serviciu conex ce reiese din esenta produsului ce contine in intregul lui si multiplayerul, logica ar spune ca acest serviciu conex sa fie gratuit, Dlc-ul este un adaos la produsul final( indiferent de stadiul lui), vrei jenti de aluminiu la loganul fara, platesti, dar el vine cu jenti, te poti folosi de ele, nu-ti ingradeste nimeni accesul la mersul cu masina, dlc-ul este o optiune, etc. Si economia cat si comertul are implicit reguli nescrise dar cine are bun simt tine cont de ele si este corect , cine nu isi bate joc de propriul prestigiu si se preteaza la anumite tertipuri pe care noi romanii astia cu mot o numim japca si nu numai noi. eu am fost in SUA si am auzit pareri de genul asta depre servicii de acest gen chiar daca pt ei au un pret de mizerie, inclusiv pareri despre Live. Merci pt rabdare.