Slabunator: Conform celor scrise de Montignac, nu este recomandat sa bei apa inaintea sau in timpul meselor deoarece ti se dilueaza sucul gastric si nu se mai digera mancarea asa cum trebuie. Este recomandata dupa masa si mai ales sub forma unui ceai cald. In rest apa trebuie sa bei in cantitate normala, adica 2 litri pe zi.
Eu cred ca ai slabit deoarece avand atata apa in stomac inainte de masa, nu mai puteai sa mananci la fel de mult ca si inainte.

Eu mananc de patru ani tinand cont de principiile dietei Montignac. Am avut si perioade in care am mancat pe langa mancarea sanatoasa si dulciuri in fiecare zi - adica eram dependenta de ciocolata. Evident ca m-am ingrasat dar probabil ca daca nu mancam restul meselor asa cum trebuia luam proportii semnificativ.

Acum patru ani cand am inceput sa mananc asa, am slabit mai repede si mai mult pentru ca era socul organismului in urma schimbarii, dar acum cand m-am lasat de dulciuri, slabesc un kg pe saptamana. Se stie insa ca femeile slabesc mult mai greu si mai lent decat barbatii. Foarte important este ca nu slabesti din masa musculara si nu slabesti la nesfarsit ci doar cat are organismul nevoie (Eu nu am ajuns asa departe cu regimul ca sa pot confirma dar asa scrie in carte si astea sunt si declaratiile celor care au testat)

Mesele mele sunt obligatoriu 3 pe zi, dimineata cel putin jumatate de kg de fructe, la pranz si cina carne (nu prajita si nu grasa) insotita de legume cu IG mic (sub forma de salata, sau mancare gatita). Ideea este ca de atunci ma simt foarte bine, analizele imi ies ca la carte (ceea ce nu se intampla si inainte) iar miscare fac doar 30 de minute pe zi si consta in mersul pe jos spre si de la servici.

In concluzie, il recomand tuturor celor care vor sa slabeasca sau doar sa aiba un regim de viata sanatos.