Am citit ce ati scris si voi mai sus,m-am amuzat si totodata mi-am adus aminte de vremurile de mult apuse.
O sa incerc sa enumar si eu etapele parcurse pana-n prezent desii nu stiu daca mai corespund cronologic.
Cred ca prin 1991-1992 pe vremea cand eram clasa 1-a am primit cadou primul meu calculator..un HC ,mai apoi au aparut tetrisurile si jocul cu lupul care prindea oua intr-un cos ... am trait ceva ani in era HC cu jocuri precum Saboteur,Dizzy.etc.Tot cam in aceeasi perioada mi-am cumparat din belgia prima "consola portabila" ...era un nintendo cu un joc Zelda ... avea 2 displayuri.
Prin 1994-1995 am avut primul meu PC era un 286 cu procesor la 12Mhz si HDD 50mb, nu avea widows ,operam direct din DOS...a fost o nebunie pe 286 deja ma jucam prince of percia, wolfgang 3d,Duke nukem,Lotus si alte jocuri care la vremea aia mi-se pareau sublime.
In 1996 (CRED,nu-mi aduc exact aminte) mi-au luat ai mei cadou de craciun Terminatorul , criminal , am adunat zeci si zeci de casete galbene si portocalii cu tot felul de jocuri ...si acum tin bine minte cum impuscam ratze
O perioda am cam luat pauza ... era perioda in care stateam mult cu prietenii si cu fetele p'afara, pe primul loc era socializarea si gashka si jocurile ramasesera pe eltimul loc.
Dupa pauza asta, in 1998- 1999 , deja terminatorul nu ma mai interesa si mi-am luat un pentium 1 la 166 mhz 32ram hdd 1gb ...si acesta a vazut multe jocuri precum primul GTA(ala 2D),Carmageddon,worms,NFS 1 si 2SE ,fifa 98 si multe altele.
Cam prin 2001 a urmat pentium 2 400mhz, 128 ram,placa video voodoo2 care l-am rupt cu NFS PORSCHE, iar in 2003 am primit primul meu PC la 1000Mhz, un AMD duron cu 256 ram si video GeForce 2 Mx400 la 64 ram...acesta a fost calculatorul tineretilor mele pe care cu siguranta m-am jucat cel mai mult, era si perioada cand a aparut GTA 3, project IGI,return to castle wolfenstein,qake3, jocuri marcante.
Dupa care desktopuri si laptopuri au fost multe, chiar nu le mai stiu numarul si nici ordinea.
Prima consola adevarata am cumparat-o in 2006 un PlayStation 2 care e responsabil pentru repetarea unor ani de facultate, pe care o mai am si acum.Intre timp a fost si modata (2008) dupa care am inceput sa fac jocuri pe banda (pe la 150 de jocuri m-am oprit).
Finalul de pana acum al povestii experentei mele in domeniul PC/CONSOLE ia sfarsit in 2009 cand mi-am cumparat PS3-ul...si de atunci inafara de un laptop nu mi-am mai cumparat nimic.
Si am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea asa...