Buna,

Sunt un gamer de mult timp (nu zic de cand) si joc de pe PC, de 2 luni vreau sa migrez pe partea de console. Am tot citit si m am documentat si am fost pe cale sa iau un PS2 dar am vazut ce imi ofera un 360. In acest moment sunt foarte confuz. Am sa scriu mai jos viziunea mea despre console in acest moment si doresc sa imi dati niste sfaturi care sa imi ofere un ajutor real in a face o decizie cat mai buna.

Am vrut sa imi iau un PS2 pentru ca vroiam un inceput lent, placut si lipsit de griji pe partea de console si pentru ca e foarte ieftin, nu trebuie sa schimbi televizorul si are foarte multe jocuri bune mai ales exclusivitatile. Un prieten a zis sa ma documentez despre 360 inainte sa dau banii pe un PS2 si asa am si facut. Dar in acest moment sunt confuz. XB360 e o consola foarte controversata din cauza problemelor de fiabilitate si cum eu vreau sa imi modez consola (adica pierd garantia) aceste probleme ma sperie. Nu vreau sa dau 1000 - 1200 de lei pe o consola care sa ma "lase" in 2 luni si sa nu mai am ce face cu ea, mai bine dau 400 ron pe un PS2 2nd hand si stiu o treaba, daca ma tine 6 luni de banii aia si a facut treaba.


In acest moment am niste intrebari despre 360 care ma framanta .

1. Care modare e mai buna pentru un 360? Soft sau hard? Multi oameni sustin ca modarea soft modifica parametrii de functionare a dvdrom-ului si se incalzeste asta ducand si la incalzirea GPU-ului (pozitionat dedesupt) si de aici RROD mai repede. E adevarat?

2. Cum faci diferenta dintre consolele vechi si cele care sunt modele noi?

3. Din cate am inteles noile console dispun de un radiator in plus care asigura o racire mai buna a gpu-lui si de asemenea un GPU pe 65 nm care consuma mai putin curent deci se incalzeste mai putin, de asemenea posibilitatea de a instala jocurile pe HDD. Daca consola totusi da RROD se poate reabilita, sau se arunca la cos? Am vazut si towel trick-ul (care mi se pare o porcarie) dar am citit si despre X-clamps fix. Voi ce stiti despre asta ?

4. Banare pe XBL ? Ce se stie despre acest aspect in cazul consolei modate? Conteaza daca e soft sau hard? Din cate am "gugalit" exista cipuri care se dezactiveaza cand te conectezi pe live (jucand doar jocuri originale evident) si nu iei ban, dar in cazul modarii soft ce se intampla? . Dar am auzit si despre ceva updateuri care detecteaza acele cipuri si iti baneaza consola pe XBL. Stiti ceva despre asta? Voi cum jucati pe live?


5. De unde ar fii cel mai bine sa imi iau un XB? (click pentru fiecare oferta)

a. DOMO Bundle frumos si la un pret atractiv, dar e model cu Hdd de 20 Gb. Nu stiu daca e unul din modelele noi ...
b. GameShop O consula buna, la un pret cam mare fata de concurenta, dar e GameShop nu?
c. PlayCom: Oferta 1 si Oferta 2: Oferta 1 e la un pret foarte bun iar Oferta 2 e un Bundle cu un pret superb. Partea buna e ca se pot cumpara gata modate si se ofera si garantie. Suna foarte atractiv, pret, modd, garantie. Pareri?


Astept parerile si sfaturile voastre. Va rog sa argumentati si sa nu postati chestii de genu "PS3 e mai tare" sau "XB e naspa pt ca.." pentru ca astept pareri mai ales din partea celor care detin un Xb360.

Multumesc anticipat!