Primul contact cu o consola ? Din pacate nu stiu anul exact, undeva intre 93-96... Nici unu stiam ca e consola, o legam la TV si ma jucam, avea cam 100 de jocuri, dar cu grafica (si sunet) foarte slabe. Cred (dar nu-s 100% sigur) ca asta e consola : http://www.steverd.com/what26/what30.jpg

Inca o mai am pe undeva in sat la parinti, dar ambele joystick-uri sunt rupte. Am jucat mult timp asa, cu ele rupte, le-am desfacut si apasam direct pe niste cleme de metal din interior

Nu pot sa zic ca m-a prins prea mult, erau 4-5 jocuri care imi placeau, dar majoritatea nu prea mi-au placut, mai ales ca aveam acces la PC-uri. Am vazut Doom pe un 486 si m-a marcat, mi s-a parut super tare grafica. Apoi (prin 96) am jucat versiunea shareware de la Quake (in laboratorul de info pe ceva calc destul de tare - era ceva Pentium cu 8 mb de ram). N-am mai rezistat, mi-am batut parintii la cap pana mi-au luat si mie un Cyrix. Era cam slab, dar era al meu

Apoi l-am upgradat, i-am luat un ATI Rage Pro AIW pe PCI si apoi Voodoo2. Ce vremuri

Cam asta ar fi istoria retro, de atunci (din 96) pana recent am schimbat zeci de calculatoare si sute de placi video (fara exagerare), dar n-am avut nicio consola. Pana anul trecut (in primavara) cand am luat un XBOX 360 Pro. In mod normal n-as fi cumparat asa ceva, dar o firma avea o datorie destul de mare fata de mine si nu avea bani sa-mi plateasca, dar putea sa-mi iau componente. Si am luat si XBOX-ul, 1200 lei chiar nu s-au simtit la suma aia

De atunci mi-am mai luat un XBOX clasic, dar l-am vandut repede ca era prea mare si n-am avut unde sa-l mai tin. Apoi (in vara asta) mi-am luat un PS3 60 GB pe care-l am si acum si nu o sa-l vand. Iar recent am dat-o iar pe retro, mi-am luat un PSX.

Urmeaza PS2 si un XBOX crystal, dar doar dupa ce apuc sa-mi fac un raft special unde sa le tin.

Iar apoi...cine stie, poate Sega Saturn, Atari...dar asta dupa ce ma mut intr-un apartament mai spatios.