Quote Originally Posted by Strike105X View Post
Romania ca tara da este ok, din pacate institutiile majore sunt cele ce lasa de dorit.
Tin sa te contrazic. Romania ca tara este de toata jena. Si nu doar institutiile majore lasa de dorit, majoritatea romanilor sunt neciopliti. Cine crezi arunca gunoaie pe strada ? Institutiile sau romanii ?

Si inca o chestie - e usor sa zici ca institutiile lasa de dorit. E adevarat. Dar nu cred ca institutiile sunt ceva abstract. Politia nu-i doar o institutie, e o institutie formata din oameni. La fel e sistemul medical, cel judiciar, etc. Oamenii de acolo sunt problema, adica tot romanii.

Am fost aseara in Real si m-am ingrozit cat de badarani sunt romanii. M-am dus initial sa-mi iau doar un ceai la 0.5 L si sa revin mai tarziu. La toate casele aglomeratie, cozi. Nu zic ce auzeam : "merem d�ncolo ?" "nu, hai şi stăm aci". - adica tarani get beget.

M-am dus la casa rapida (unde ai voie doar cu cosul si max. 10 produse). Un nene imi zice sa nu stau acolo ca se inchide casa. WTF ?? Pai da, aveau magazinul plin, le merge bine, ii doare in cot de clienti. In plus, in fata mea era o tanti cu un cos de ala pe roti mare PLIN. Nimeni nu i-a atras atentia ca nu are voie sa stea acolo, cei de la casa doar mie mi-au zis sa nu mai stau, dar aia era ok sa stea acolo cu un cos plin. Nu se respecta nicio regula, tupeul si manelismul sunt calitatile supreme in tara asta de rahat.