Quote Originally Posted by Wargasm View Post
Monky, ai ceva exemple de mese? Mai precis, ce ai mancat la mese, ce mancaruri?
Partea faina e ca nu m-am luat dupa mese fixe... asa cum mi-au propus doctorii... Mai mult, nici macar n-am vrut sa stau sa canteresc gramajul mancarii (dar am estimat de cateva ori, sa fiu sigur ca nu depasesc anumite limite).

So, nefiind fixe, trebuie doar sa fii atent la lista cu carbohidratii si produsele cu IG mic... sa ai 3 mese pe zi... si intre mese "snacks"-uri (cu fructe). Pauza intre mese de cel putin 3 ore... la fel si fructele (pe care e de preferat sa le mancati contrar opiniei generale... inaintea mesei, si nu dupa !) Si nu mananci niciodata inainte de culcare. Mananci... stai 2-3 ore si dupa te culci !

Asa ca hai sa luam un exemplu, cu ce am mancat in ultimele zile.

Snack 1: unul sau doua mere (daca-ti plac portocalele, si mai bine !)

Mic dejun:
lapte batut, iaurt... in principiu lactate cu grasime sub 1-2% (eu oricum nu prea pot sa mananc mult dimineata). Important e ca am zero paine, desi daca iei paine integrala, poti lua o feliuta doua cu dulceata (fara zahar) sau cu branza din aceea degresata. Sau ceai in locul laptelui...

Snack 2: ceva fructe (excluzi bananele sau orice are IG mare sau prea mult zahar - de exp. spui nu la strugurii foarte dulci)

Pranz: aici, depinde de cat de mult mi-e foame. In functie de asta, felul 1 si felul 2, sau doar unul. Felul 1 de obicei o ciorbita (fara grasimi, fara morcovi, cartofi, porumb, orez sau alte alea cu IG mare) si felul 2 o fripturica (cotlet de porc facut pe gratar sau pulpe/piept de pui fara pielita). Neaparat cu o salata (de vara, de varza, de muraturi). Totul fara paine. Ieri de exp. in loc de felul 1 si 2, am luat o mancarica de fasole cu mici foarte bine facuti (pe gratar neaparat).

Snack 3: daca mai poti, niste fructe

Cina: o fripturica usoara cu salata... sau de preferat, o salata adevarata. Si cand spun salata adevarata, ma refer la un fel de salata bulgareasca (de preferat fara ou). Dar cu branza (slaba), rosii, salata, castraveti, ceapa, etc... Totul cu ulei de masline. Sau si mai frumos, niste peste (nu prajit in ulei !)... Yummy. Sau, niste spagetti cu IG mic (dar fara carne !). Eu de exp. prefer acele spagetti de la Montignac (IG 10) facute cu branza. Sunt dementiale, nu altceva.

Snack 4: again, niste fructe..

Ia zi, esti socat, asa-i ? Cum adica "mici" la dieta ? Cum poti slabi cu atatea fripturi si mancare multa ? Simplu maestre... ignorand orice e cu IG mare. Dar e totusi si un picut greu, mai ales daca esti dependent de cartofi, orez, porumb, paine, dulciuri...

Initial si eu credeam ca mi-e imposibil sa renunt la Cola... acum beau apa minerala de sting si nici nu mai simt dorul (si crede-ma, ca eu traiam cu Cola, nu altceva). Initial nu era zi sa nu am Snickers & Co. pe langa mine. Acum, inlocuiesc frumusel dulciurile cu merele sau strugurii, si nu pot sa zic ca mor de dorul la Snickers/Skittles...

Sa nu crezi ca e genul de dieta in care adio orice legat de dulciuri. Hell no. Ciocolata cu minim 85% cacao (am gasit cu menta... dementiala !) ai voie (verifica sa nu fie cu zahar !) Prajituri din fructe iarasi poti sa faci (cu fructoza) si fara faina (sau, minimul posibil).

Eu apropiindu-ma de cea de-a treia luna deja pot sa trec la chestii mai "grele"...

Ah, si aceste 15Kg sa nu crezi ca le-am dat jos fiind chinuit. Ba din contra, am fost si de 2 sau 3 ori la Mac (fara cartofi si fara sucuri insa, de preferat salata si un cheesburger, asa... de pofta). Am mancat chiar si o pizza (daca faci asta, cere cu aluatul cel mai subtire... fara chestii grase)... Deci eu zic ca prima si a doua luna tii cat mai drastic posibil (linte, fasole, mazare... cu fripturici cat mai slabe, pe gratar... sau peste)... a treia luna deja mai poti cocheta un pic... si dupa, om trai si om vedea. Eu oricum voi "da raportul" aici