Din pacate, nu mai sunt bautor inrait de bere de ceva vreme... deci nu as putea sa-ti spun sigur. Si clar la mine berea nu a fost problema, intrucat am baut ani de zile la greu, fara sa pun 1Kg pe mine. Incep sa cred ca de fapt m-am ingrasat pt. ca m-am lasat de bere Anyway, in mod normal daca e consumata moderat si organismul e ok, nu ar trebui sa-ti afecteze prea rau. Din pacate, orice (inclusiv cele cu IG mic) consumate in exces vor cauza probleme.

Mazare, fasole (boabe sau pastai), varza... cele clasice consumate in mod traditional. De preferat fierte si consumate ca atare (adica in forma in care isi pastreaza fibrele - de exp. ciorba de fasole si nu fasolea batuta). Si sa nu uit, fara "mirodenii" si alte chimicale gen Knorr... daca tot o faceti, folositi chestii naturale (uscate sau nu).

P.S. Sa stii ca doctorul ti-a zis bine. Pui/vita/peste si chiar si porc slab, impreuna cu legume fierte (again, nu uita de morcovi) = super cool. Insa am observat o greseala pe care o fac majoritatea doctorilor. De fapt, se vede si in mancarea de spital. De ce Dzeu sa recomanzi carne slaba dupa care sa ii trantesti un piure de cartofi sau orez (prefiert)... nu stiu. Se anuleaza una cu cealalta pur si simplu...