"Kill Bill" Udrea şi delirul pedeliştilor pragmatici
Democrat-liberalii nu au organizat nişte alegeri interne, ci un exerciţiu colectiv de adulaţie


Confirmarea Elenei Udrea �n funcţia de preşedinte al filialei PDL Bucureşti nu are nimic surprinzător. Nimănui nu-i trecuse prin cap să o contracandideze – nici măcar de dragul suspansului sau pentru mimarea mai veridică a democraţiei de partid. Dar duminică, democrat-liberalii nu au organizat nişte alegeri interne, ci un exerciţiu colectiv de adulaţie, o pros*ter*nare publică �n faţa favoritei prezidenţiale. Fascinant spectacol al slu*găr*niciei complet dezinhibate.

Ambiţiile şi ascensiunea Elenei Udrea nu mai şochează de mult – ceea ce, desigur, nu e tocmai un semn de normalitate. Ceva trebuie să fie profund disfuncţional �ntr-o socie*ta*te �n care nu competenţa legiti*mea*ză pu*terea, ci invers. La noi, puterea legiti*mea*ză orice. Şi pe oricine. Accesul la ure*chea prezidenţială şi la re*sur*sele sta*tului se substituie cu brio ori**că*rui alt criteriu de performanţă. �n partidul care ne guver*nea*ză, acest gen de influenţă generează un respect aproa*pe religios. Dar ce spun eu res*pect? Mai degrabă un delir mistic!

Parcă nici corifeii "epocii de aur" nu ştiau să practice cultul persona*li*tăţii cu entuziasmul cu care s-au �ntrecut �n osanale duminică lingăii portocalii. Cei mai sobri i-au lăudat Ele*nei Udrea frumuseţea, inteligenţa, tenacitatea şi hărnicia. Teodor Ba*conschi a mărturisit că "trebuie să facă eforturi monumentale pentru ca să nu cadă sub farmecul ei". Aceste complimente au pălit �nsă �n faţa oma*giilor cu adevărat elaborate: "mo*tor al unei generaţii", "locomotivă" şi "soare" al partidului, perso*naj mesianic "chemat să dea ora exactă �n politica rom�nească". Evident, �n spatele acestui pupincurism delirant se ascund calculele c�t se poate de pragmatice ale unor lichele oportu*nis*te. Totuşi, alegerile de la PDL Bucureşti au stat sub semnul delirului, nu al pragmatismului. Doar un refuz total al realităţii poate explica discursurile triumfaliste �ntr-un partid care s-a prăbuşit sub 10%. Şi numai o eclipsă a raţiunii �i poate atri*bui Elenei Udrea capacitatea de a recuceri electoratul din Capitală, pierdut �n mare măsură tocmai din cauza promovării unor personaje con*troversate ca ea. Şi asta pe vremea c�nd popularitatea lui Traian Băsescu se afla �ncă la apogeu... De*mo*crat-liberalii par �nsă incapabili să-şi mai evalueze cu luciditate circumstanţele. Preferă să se refugieze �ntr-un univers ficţional, �n care Zeus e etern, omnipotent şi infailibil. "Ele*na Udrea poate fi un veritabil Kill Bill al politicii rom�neşti", a declarat Raluca Turcan. Probabil că are dreptate. Pe ideea filmului lui Tarantino – "tu m-ai făcut, eu te omor" –, Bill se află la Cotroceni. O să moară ulti*mul. PDL-ul riscă �nsă să piară cu mult �nainte, �ntr-o baie de s�nge electorală.

Sursa: "Kill Bill" Udrea ?i delirul pedeli?tilor pragmatici | Jurnalul National