Am citit cu atentie ce-au scris Huffington Post si Los Angeles Times despre stire. Fara a-ncerca sa diminuez cu nimic din gravitatea evenimentului, acesta nu este primul (cel precedent avand loc exact acum un an) si probabil, din pacate, nici ultimul. Atacul de acum a vizat una dintre insulitele din nordul Coreei de Sud care, din ce se scrie, era ocupata de structuri militare si un mic contingent civil.

Niciunul dintre conflictele recente dintre Corei, incepand cu cel din 1999, nu a fost de mare amploare (cateva nave scufundate, zeci de morti si raniti - fara a se cunoaste cunatumul precis al pagubelor). Tehnic, cele doua Corei sunt inca in razboi, unicul document este Armistitiul incheiat in 1953, incalcat insa de atunci de mai multe ori. Grav, totusi nu cu o amplitudine de natura sa starneasca un nou conflict global (n-as vrea sa-l citez pe Stalin in chestiunea asta...).

Ce mi se pare cu adevarat important este ce reactie intentioneaza sa starneasca cu acest atac si din parte cui. Un comunicat al agentiei de presa a guvernului Nord Coreean afirma ca "militari americani si sud coreeni desfasoara exercitii militare pentru pregatirea unei agresiuni impotriva Coreei de Nord". China, marele aliat (probabil singurul) si sustinator economic si politic al Coreei de Nord face apel la calm si la evitarea escaladarii evenimentelor.
Surse: Huffington Post, Los Angeles Times

Personal, asa cum am spus, ce ma ingrijoreaza este intentia Coreei de Nord dincolo de atac. China nu poate fi de acord cu o asemenea actiune, alianta economica dintre SUA si China le este benefica amandorura, chiar daca nu apare a fi evident. Un alt element ingrijorator este izolarea auto-impusa a Coreei de Nord din ultimii 10-15 ani, pentru ca pot aparea fenomene sociale si linii de actiune imprevizibile, astfel incat presiunea politica exercitata de "marii aliati" sa nu mai aiba greutatea scontata.