ROM�NIA �N CABLEGATE - DOSARELE SECRETE ALE SUA publicate de WIKILEAKS - 830 de TELEGRAME SECRETE trimise de la BUCURESTI - EXCLUSIV

Potrivit analizei G�NDULdin cele 250.000 de mesaje secrete schimbate �ntre diplomaţii americani 830 provin de la ambasada SUA din Bucuresti. Dintre acestea (După cum se vede aici), 368 sunt trecute la categoria UNCLASSIFIED, 424 - CONFIDENTIAL, şi 38 - SECRET. �n total, 1022 (VEDEŢI AICI LISTA INTEGRALĂ) de documente care fac referire la Rom�nia. Conţinutul lor nu este �ncă public. G�NDUL a intrat �nsa �n posesia datelor la care au fost trimise şi a specificaţiilor privind conţinutul a 775 dintre corespondenţe.

EXCLUSIV: Ion Iliescu şi DOSARELE SECRETE ALE SUA: „Este o lejeritate de limbaj, tipic americană şi o anume aroganţă”. CE FEL DE MESAJE PRIMESTE UN ŞEF DE STAT ROM�N

Notele diplomaţiei americane mai amintesc prea puţin de rigorile diplomatiece internaţionale. Cum comentaţi, domnule preşedinte Iliescu, caracterizările făcute de corpul diplomatic al SUA unora dintre cei mai cunoscuţi şefi de stat şi de guvern ai lumii?

Ion Iliescu: Nu pot comenta acest gen de caracterizări, care nu au legătură cu limbajul diplomatic. Ele arată, �nsă, o anumită lejeritate de limbaj, tipic americană. Şi o anumită aroganţă a persoanelor respective..

Ion Iliescu: Nu cred. Poate alimenta, �nsă, anumite suspiciuni. Păreri individuale s-au exprimat �ntotdeauna, �n diverse forme. Dar relaţiile �ntre state se croiesc pe baza unor interese fundamentale, exprimate �n baza unor acorduri şi documente. Astfel de caracterizări, inadecvate, nu pot schimba, totuşi, fundamentul relaţiilor şi angajamentelor interstatale. Sigur, pe de altă parte, e adevărat că ele poluează atmosfera, �ntr-o perioadă �n care presa este foarte activă.

Poate fi at�t de uşor de penetrat o reţea de informare diplomatică?

Ion Iliescu: Asta mă miră foarte tare. Faptul că astfel de observaţii, din interiorul corpului diplomatic, pot fi "interceptate" at�t de uşor, mă surprinde. Sper ca serviciile diplomatice să tragă �nvăţămintele necesare dintr-o atare situaţie. Şi cred că se vor impune nişte măsuri.

Vi s-a �nt�mplat să primiţi astfel de note diplomatice, "de culoare", �n perioada �n care eraţi preşedinte?

Ion Iliescu: �n niciun caz. De regulă, din ceea ce am cunoscut eu, notele diplomaţilor noştri au totuşi mai multă sobrietate.

�n mod normal, preşedinţia primeşte astfel de informări?

Ion Iliescu: Da. Sunt note ale ambasadorilor, ale ambasadelor. �n cazul meu, acestea se �ncadrau �ntr-o anumită ţinută diplomatică. Nu-şi permiteau ambasadorii noştri să facă asemenea caracterizări, de natură personală. Cu toată discreţia, chiar secretomania existentă, fiecare se g�ndea că e posibil, la un momentdat, ca notele sale să devină publice.

Cele 830 de mesaje provenite de la ambasada SUA din Bucuresti - Gandul


Sursa : ROM�NIA �N CABLEGATE - DOSARELE SECRETE ALE SUA publicate de WIKILEAKS - 830 de TELEGRAME SECRETE trimise de la BUCURESTI - EXCLUSIV - Gandul