Quote Originally Posted by MonkY View Post
Chill guys... chiar nu are rost sa va certati... cred ca prost o ducem cu totii. Exceptie fac doar "baietii destepti" cu contracte de miliarde... pe care le platim tot noi... "opinca"...
E relativa treaba asta, nu stiu cat de prost o ducem, depinde cu cine ne comparam. Daca ne comparam cu nemtii sau alte natii, atunci da, o ducem prost. Dar daca ne comparam cu noi insine din urma cu vreo 10-15 ani eu zic ca o ducem al naibii de bine. Uita-te doar la tine MonkY, stiu ca ai Iphone 4, probabil ca ai si o masina frumusica, etc. Da, stiu ca ai muncit pt tot, dar te asigur ca in urma cu 15 ani nu-ti permiteai asa ceva nici daca lucrai de 10 ori mai mult. Sigur ca tot timpul se poate mai bine, dar hai sa ne uitam si la realitate - romanii n-au fost niciodata un popor bogat, normal ca daca ne uitam la nemti, francezi, etc o sa plangem. Dar suntem romani si avem in spate o istorie cam nefavorabila.

Si avem si "ghinionul" de a fi condusi de niste incompetenti. Dar daca analizezi atent - "ghinionul" nu e chiar ghinion, totul are sens. Cine i-a ales pe actualii lideri ? Romanii. Am mai zis asta de nenumarate ori - nu e suficient ca 10% din romani sunt educati, cu bun simt, inteligenti, etc. Daca restul de 90% sunt niste tarani care au ca tinta sa aibe o halca de carne si sa ragaie dupa o bere...iti dai seama ca aia vor alege niste maimute care le promit totul, dar nu fac nimic. Dar cine sa analizeze asta ? Manelistu care inainte sa vina acasa trece prin birt si da pe gat 3 beri cu prietenii ?