As dori sa strang un grup de 'activisti' sa gasim o solutie pentru una din marile probleme ale industriei, cititi pana la sfarsit va rog si dati un reply.

O colega a mamei mele cauta o consola pentru fiul ei si mi-a cerut mie opinia. Eu i-am spus sa se documenteze online ca sa afle toate avantajele si dezavantajele fiecarei console si sa se decida singura. Asa a si facut. Decizia sa: "Nu ii mai cumpar nici o consola."

A cautat informatii despre cele 3 console primare si iata ce a invatat:
Xbox360 si PS3: Nu vrea ca fiul sau sa inceapa sa injure oameni pe net si sa se poarte ca ultimul nesimtit injurand celelalte 2 sisteme. Adevarul e ca nu e greu sa dai peste "PS3 is F..ng S..t, C...p graphics, S..t internetz, G..y gameZ MICROSOFT F..KS SONY UP THE *bip*" (sau vice-versa) cand cauti reviewuri pe youtube pentru XBOX/PLAYSTATION.
Wii: "Vad ca cei care au Wii se poarta ca un fel de cult venerand un Chinez" (era vorba de Miamoto) si injura celelalte 2 sisteme zicand ca distrug industria si ca Nintendo sunt zei etc.

Dar parintii se intereseaza rar de asa ceva, de obicei cumpara doar ce vrea copilul. Ok, sa zicem. Hai sa vedem de ce nu se apuca mai multi oameni de gaming:

Manualele de utilizare sunt o gluma proasta, jocuri in Romana (asta se aplica doar la noi) nu prea exista deoarece la noi lumea nu prea cumpara jocuri datorita tovarasului torrent, iar informatii online...read the above. Cum sa se apuce un non-gamer de jocuri? Daca dau search pe google 'what console should I buy' imi gaseste un articol destul de decent...pana cand cobor la comments si in loc sa zica lumea "e accurate"/"this guy is wrong" gasesc "JUST BUY A PC, ITZ ZA BEZTS" sau injuraturile mentionate mai sus.
Pe net exista tutoriale despre orice (ca sa imi dovedesc punctul de vedere am cautat "How to use a toilet" si evident exista informati pana si despre cum se foloseste hartia igienica dupa ce termini ) mai putin despre "how to become a gamer". Populatia trebuie educata si prostia asta de "ConZole VarZ" trebuie sa inceteze. Who's with me?