Quote Originally Posted by sonicblast19 View Post
Scuzati-ma domnule ca nu am mentionat limba carcasei si a manualeor.Pe cati intereseaza asta?
Pe FOARTE multi intereseaza "aia". Sunt si unii pe care nu-i intereseaza, e adevarat, insa din ce am observat sunt mult mai multi interesati de aspectul asta. La fel e cu discul. Sunt unii useri care vor discul oglinda, pe altii nu-i intereseaza nici daca e super zgariat, cat timp merge e ok.

Quote Originally Posted by sonicblast19 View Post
GTA e inca 150 de lei in magain m-a facut sa il dau cu 50.
E irelevant cat e in magazin si cu cat il dai tu. Daca nu-ti convine sa-l dai cu 50, nu-l da si gata. Dar daca te-ai inteles cu omul ca il dai cu 50, pai atunci da-l cu 50, DAR da-l in starea in care ai zis ca e, pretul mic nu e o scuza pentru un produs prost (daca n-ai mentionat problemele).

Si (intre noi fie vorba) 50 lei nu e deloc un pret asa bun cum ai tu impresia, am vazut foarte des GTA4 pt PS3 la pretul asta (cu transport inclus). Si era impecabil, full english. Am vazut chiar si unul sigilat la 60 lei si cateva exemplare la 40 lei. Iar alea erau preturile cerute initial, posibil sa se fi dat chiar la un pret mai mic.

Asa ca lasa aerele astea de superioritate, din ce ai scris tu si din ce au scris restul userilor reiese clar ca esti un mare tupeist, un smecheras pus pe "invarteli". Tepar poate nu esti (la limita), ca altfel ai fi trimis un cd blank, dar esti un mare tupesit si neserios.

Iar asta e cireasa de pe tort :
Quote Originally Posted by sonicblast19 View Post
Aveti grija ,deci, ce ii vindeti acetui user extrem de pretentios.
Mi se pare normal ca un cumparator sa fie pretentios, mai ales in vremurile mai tulburi pe care le traim acum. Iar afirmatia ta intareste parerea mea proasta despre tine. O gramada de magazine mai gandesc asa la noi si multi romani, asta e o mentalitate care ne tine in urma si avem mult de suferit. Cat timp nu o sa invatam ca "clientul nostru e stapanul nostru" o sa o ducem la fel de "bine".

Hai sa-ti zic eu cateva din experientele mele de cumparator. Eu sunt din Oradea si am vrut sa cumpar de mai multe ori diverse chestii (jocuri, placi video mai vechi, etc) de la useri din Bucuresti. Si de multe ori m-am lovit de o chestie incredibila : am fost refuzat cu motivul : "frate, nu ma complic cu posta pentru 50 lei". La inceput am ramas masca, apoi m-am obisnuit.

Si am descoperit ebay : am cumparat din UK, Germania, Olanda, USA si chiar din China. Am cumparat din China si chestii la 1 euro cu transport inclus ! Sau din UK jocuri la 1 lira + inca 2-3 lire transport. Jocuri pe care bucurestenii cereau 50 lei, dar nu trimiteau in Oradea, ca era prea complicat. Deci englezul se complica pentru 1 lira ! Gandeste-te ce inseamna o lira pt ei, cand salariul lor depaseste 1000 lire, multi au 1500-2000 lire/luna sau chiar mai mult.

Fa un mic calcul : gandeste-te la echivalentul in lei. Gandeste-te ca aia un salariu de peste 5000 lei si s-au dus la posta si mi-au trimis jocul in Romania ! Si mai mult : s-au chinuit sa mi-l impacheteze si mi-au multumit pt achizitie ! Au vorbit foarte frumos cu mine, au fost foarte prompti. Si vine un pusti bucurestean care probabil ca nici nu lucreaza si castiga 200 de lei bani din "invarteli" si-mi zice "frate, nu ma complic pt 50 lei cu posta". Asta e diferenta dintre un roman si un englez.

Si mai e o diferenta URIASA : am cumparat odata Doom3 Collector's pt XBOX. Si am primit cutia metalica indoita, desi era bine ambalat, dar na...probabil ca a ajuns sub ceva colet greu. Am vorbit cu vanzatrul din Anglia. Si stii ce a facut ? Mi-a trimis toti banii inapoi (inclusiv costul transportului), mi-a zis sa pastrez jocul asa daca vreau (sau sa-l arunc) si si-a cerut mii de scuze. Ce poti zice ? Ce ar fi facut un roman ca tine ? Ar fi zis : "frate, io-s de vina ca posta l-a stricat ?"

Asa ca sa nu ne mai miram ca Romania e codasa Europei. Cat timp vom avea cetateni ca tine, care sunt sictiriti pe tot si plini de tupeu asa va fi si Romania : o tara ramana in Evul Mediu.