Quote Originally Posted by Mykayel View Post
RaverX nici atitudinea ta nu prea imi place. Ma refer la chestia cu "frate, nu ma complic pt 50 lei cu posta". Te-ai gandit ca poate unii dintre noi (eu spre exemplu) avem serviciu si nu avem timp sa facem drumuri pana la posta?
Vezi ca nu privesti toata imaginea, doar ce-ti convine tie. In primul rand, in momentul in care vinzi un joc de 50 de lei se presupune ca ai nevoie de aia 50 lei sau ca vrei cu adevarat sa vinzi jocul. Din ce zici tu deduc ca nu e cazul tau, daca tu cumperi din magazin toate jocurile. E clar ca ai o situatie financiara peste medie.

In al doilea rand (si cel mai important) conteaza atitudinea, de aia vorbeam eu, uita-te la formulare : "frate, nu ma complic pentru 50 lei". Am facut schimburi cu Bucuresti si prin curier, un tip foarte de treaba mi-a zis ca nu are cum sa ajunga la posta, era cam in situatia ta, poate chiar mai ocupat. Dar nu m-a refuzat cocalareste, mi-a zis ca daca facem schimbul prin curier e perfect.

Deci mai gandeste-te odata la tot ansablul, eventual citeste inca odata postul meu si poate o sa intelegi. E una sa nu ai efectiv timp si sa refuzi elegant si motivand corect refuzul de a trimite prin posta si e cu totul alta sa raspunzi sictirit si plin de smecherie ca "nu te complici" pt 50 lei, ca si cum 50 lei ar fi un scuipat, dar tu ai 17 ani si de fapt 50 lei reprezinta castigul tau din invarteli pe o saptamana.