Nevermaind ma bag si eu in discutie caci fiecare post imi aduce un mail asa incat am citit ce scrii. Eu personal am inceput cu un acvariu de 60l. Probabil ai citit. Am avut o gramada de probleme. Am luat pesti mari pentru un spatiu mic, am aglomerat si evident multe alte greseli pe care le face oricine.
In momentul asta am doua acvarii... cel de 160L care merge bine desi mai moare cate un peste cand si cand...dar asta e, au si ei bolile, rezistenta lor, si cel de 60L care e plin de gupy pui de gupiy si neoni. Si asta merge nespus de bine pentru cata ingrijire ii acord.
Sfatul pe care ti l-as da eu este sa te gandesti la un spatiu mai mare... Crede-ma ca stiu ce zic. Pana si asta de 160L e mic pe langa ce are in mod normal nevoie un peste ca sa se simta "peste". Imagineaza-ti ca noi ii condamnam la a sta in cusca si una stramta pe langa felul in care traiesc in natura. Dar asta e in atatia ani s-au obisnuit, nu mai stiu diferenta, nu mai fac nazuri... Probabil daca ai lua un peste din mediul lui si l-ai baga intr-un acvariu mic ar muri de claustrofobie.
SA revin: spatiu mai mare ar fi de preferat, apoi un mediu apropiat de cel din natura dar cu materiale cat de cat bune. Cat despre nuca de cocos...nu stiu daca fiertul in apa cu sare e o solutie buna desi pentru tine pare ca astfel distrugi paraziti...gandeste-te ca acea sare se imbiba in structura poroasa a cojii de nuca si va sta ceva acolo pana se va elibera. SArea cu iod pe care o mancam noi nu e este asa sanatoasa pentru pesti, cum nu este nici pentru noi. e de preferat sarea grunjoasa care se gaseste la plafar/magazine naturiste.
Altfel treaba cu nuca pe langa faptul ca le limiteaza spatiul s-ar putea sa nici nu aduca efectele scontate. Mie pe astfel de nuci mi-au aparut alge de care greu scapi. Asa incat le-am scos.
Cand vei avea un spatiu mai mare iti recomand roca vulcanica... eu am luat de pe net. Fiind poroasa si patrunzand apa in ea ca intr-un burete, bacteriile folositoare isi gasesc pe aceasta un bun locas.
Si in final: nu face greseala sa crezi ca pestilor tai le trebuie un mediu perfect steril, apa plata si aer dezinfectat. Sunt fiinte cresc ca si noi intre microbi si bacterii... le trebuie hrana potrivita, cat mai putin stres, apa improspatata din cand in cand, un mediu biologic care sa transforme ceea ce ei elimina ca sa nu-i omoare prin sufocare.
Ca o simpla si finala comparatie: acvariul e o camera in care tu stai mananci, respiri, iti faci nevoile... dupa care la o saptamana deschizi fereastra sa intre niste aer si mai strangi mizeria si o arunci la gunoi.
Ceea ce are Monky respectiv acel sistem de filtrare al apei la picatura e pana la un punct o copie a ceea ce se intampla in natura: un mediu care evolueaza.
Numai bine