Vara trecuta am patit in Real Galati. Cumparasem ulei pentru masina, pretul la raft era convenabil. Castrol 10W40 = 99 RON, la casa 169. Absolut mereu sunt atent cand le scaneaza si vad pretul de la casa. Acolo l-am lasat impreuna cu celelalte cumparaturi dupa un mic scandal (eu eram vinovat). Nu a fost nimic.

In septembrie am trecut iar pe acolo. Alta faza dura. Cumpar un aparat pentru spalat masina cu apa sub presiune. Era o oferta, ceva cu aspirator cadou pe la 300 ron, aparat ce il vazusem in actiune si mi-a placut performanta lui. Pretul la casa nu era 299 ron, era 329 ron. Neah, am zis eu, las ca nu-i nimic, voiam neaparat jucaria. Asta pana se apuca sa-l desfaca (era sigilat atat aparatul de spalat, cat si aspiratorul, atat factory sealed cat si Real over sealed ). Platisem produsul, si in secunda urmatoare casiera si o alta angajata (supracontrol cica) pusesera "bisturiul" pe cutiile mele. Pana aici, am facut un scandal monstru, de era cat pe ce sa ne luam la bataie. Si culmea nu cu paza, care s-a retras politicos la umbra, ci cu doi maimutoi cu pedale (angajati pe acolo, unul mai sef decat altul) , ce sustineau sus si tare ca angajatii au dreptul sa faca asta. Au trecut milimetric pe langa doi pumni. Intr-un final a venit politia (deja sarisem eu calul si cred ca cineva a chemat politia). Numai bine au picat, ca eram in focuri, prinzandu-ma exact in toiul unui "war cry". Treaba s-a rezolvat in 5 minute, primind banii inapoi. Mi s-a oferit sa primesc alt produs sigilat, dar am refuzat. Dupa aproape o ora de scandal, nu mai voiam nimic de la ei. Un lucru este sigur, am acordat Real-lului un ban permanent din lista mea de shopping.

Am mai patit chestii similare si in alte Hyper, dar totul s-a rezolvat imediat, nefiind nevoit nici macar sa explic prea multe.

Edit: Sa nu uit, eram cu un amic. Ce-a mai mare frica a avut-o el. In caz ca eram arestat, ramanea cu masina acolo. Deja era luat bine in freza.