[QUOTE=RaverX;561232]Am explicat deja de 2 ori. Mai reformulez odata, poate se intelege : Informez vanzatorul ca sunt interesat de produs si ca e posibil sa-l cumpar in data de X. Spun clar ca nu ma astept sa mi-l "rezerve". Se intelege acum.QUOTE]

Din punctul meu de vedere tu gresesti inca de la inceput. Daca tu transmiti mesajul unei persoane in felul acesta: "este posibil" automat i-ai creat un anumit comfort si normal ca te vei autoplasa ultimul pe lista lui de prioritati si la prima oferta ferma sau mai buna pt el, va uita complet de tine. Altfel stau lucrurile cand intrebarea ta este: "Eu nu am banii acum, spune-mi te rog daca esti dispus sa ma astepti x ore, zile" El va raspunde DA sau NU, si in functie de rezultatul final al discutiei (daca se incheie sa nu tranzactia" atunci vei sti pe viitor daca mai apelezi la serviciile lui sau nu...IT IS VERY SIMPLE (ca sa zic asa ).

In alta ordine de idei, ai spus ca nu am suficienta experienta, si ca tu in 30 de ani ai avut timp sa inveti mai multe ca mine. Total eronat! Nu poti face o astfel de comparatie doar pe criteriul varstei, singurul lucru superior pe care il ai la prima vedere in fata mea este faptul ca esti mai "batran" ca mine . Eu am intalnit persoane mai experimentate ca mine si mai mici ca varsta si viceversa. Deci asta CLAR nu e un criteriu de a stabili nivelul experientei...poate doar daca eu avem 7 ani si tu 14 .

Si referitor la "sigurantanta" faptului ca voi avea resurse financiare suficiente ca la data promisa sa cumpar produsul, te-ai gandit ca poate am si variante de Back-up in cazul in care nu intra salariu la timp? Fac un credit prima casa si am rezolvat problema (daca imi doresc atat de mult acel produs, pentru ca daca nu il doream de ce am facut rezervare pentru el?). Daca voiai sa spui de fapt "ce faci daca vine sfarsitul lumii sau ne ciocnim cu o lume paralela" o sa iti raspund "da frate, asa e, data viitoare o sa citesc horoscopul inainte sa vorbesc cu cineva sa imi rezerve un produs".

Tu nu ai facut decat sa ma convingi asupra unui lucru: in mod cert pe tine nu te vori ruga never ever sa imi rezervi ceva .