Quote Originally Posted by RaverX View Post
Da, totul pare minunat in descrierea ta, cu un singur amanunt : ai uitat complet cumparatorul din ecuatie. Mai exact ai uitat sa ne spui ce se intampla daca vanzatorul vinde produsul rezervat. Ii da banii (avansul) inapoi cumparatorului ? Super. Deci vanzatorul nu pierde nimic, dar poate castiga avansul. In schimb cumparatorul isi recupereaza avansul si atat. Poate si el vinde ceva pentru a pune diferenta (sau chiar pt avans). Ti se pare corect ?
nu uit nimic, dar am crezut ca se intelege daca fac referire la ante-contractul de vanzare-cumparare in cazul imobilelor (caselor, terenurilor). nu degeaba treaba functioneaza in cazul tranzactiilor mai importante. un ante-contract stabileste clar ce se intampla daca vanzatorul promite ca va vinde cumparatorului, insa intr-un final vinde altcuiva. pe langa avansul pe care va trebui sa-l dea inapoi, va trebui sa despagubeasca cealalta parte care a semnat ante-contractul. sa zicem, de ex, ca in cazul in care vinde altcuiva, suma pe care trebuie sa o inapoieze cumparatorului este dubla fata de avansul platit. in consecinta, ti-am platit 30 de lei avans, tu ai vandut altcuiva pentru ca nu ai mai vrut sa ma astepti, ok, ai sa-mi dai 60 de lei (sau in loc de dublu se stabileste un procent sau o suma fixa). din moment ce ambele parti semneaza contractul, contractul devine lege pentru parti. nu l-ai respectat, suporti consecintele. in speta, adica pe un forum, consecintele ar putea fi ban nelimitat (iar avansul ar putea fi limitat la sume de genul 30-40RON, practic limitand aceasta modalitate de a efectua tranzactiile la obiecte cu valoare redusa, gen jocuri, accesorii, etc)

cum ziceam, aceasta metoda se aplica deja in cazul tranzactiilor imobiliare (ante-contract de vanzare-cumparare) asa ca nu are rost de dezbatem ratiunea lui de a fi. o sa ma rezum la faptul ca el a aparut dintr-o necesitate practica, in sensul ca nu intotdeauna poti plati pe loc sau nu intotdeauna poti elibera imobilul (in cazul caselor de ex). asta nu inseamna ca trebuie sa limitezi numarul de tranzactii.