@nevarmaind
Far sa vreau sa te supar reiterez si eu ce ti-a zis Monky. Acvariul e mult prea mic. L-ai putea folosi doar pentru shrimps desi si ei au nevoie de plante. patru guppy pot parea ok in el dar astia incepo sa faca pui destul de repede si apoi sa te tii. Oricum la ce spatiu mic este cred ca deja au invatat si cate secunde le ia sa faca un tur complet. Se tampesc cu capul la un asemenea spatiu ingust.
Anyway daca vrei solutii exista sa iei mai ifetin un acvariu mai mare... imagineaza-ti ca eu nu am reusit sa-l dau pe cel de 60L la 300ROn ca era luat de 2 luni la 360RON si tineam la pret in caonditiile in care altii aveau acvarii similare in bani mult mai putini.
Asa ca acum acelasi acvariu e ciorba de guppy (pui la greu din 2 in 2 sapt; deja cei marisori au aterizat in acvariul mare), shrimps red cherry si mult avarza (adica plante).
Prin asta ti-am raspuns si la intrebarea daca guppyile convietuiesc cu red cherry. fara probleme. nu am vazut nici cel mai mic act de agresiune. fiecare cu treaba lui atat cat le dai sa mance regulat cantitati normale.

Eu daca ar fi sa-ti recomand ceva ti-as zice solutia pe care o am la acvariul de 60L.
- aquatlantis aquadream 60L (vine echipat cu filtru, neoane, capac). Poti insa sa alegi si o alta varianta dar sa ai in vedere capacul cu neon.
- Substrat JBL Manado (destul de bun ca e poros precum caramida si ajuta la fixarea culturiilor de bacterii). un pic mai problematic la radacinile plantelor, dar acestea se dezvolta ramifica si cum nu umbli la ele raman fixate destul de bine.
la acvariul meu am scos filtrul care ocupa cam mult si am pus un filtru eheim aquaball care are doar burete si vata de perlon si asigura cu debitu destul de mare. Un filtru foarte bun luat la mana a doua care ocupa mai putin si care face treaba buna. am vazut la Hornbach noi.
daca ar fi sa-ti fac un calcul ai avea 150-200ron filtru, 365 acvariul sau 250 probabil second hand, 45 substratul... si ai avea un loc mai confortabil pentru pesti, ai putea creste si plante si shrimps si ai mai putea adauga si alti locuitori/specii desi guppyile vor rezolva repede problema.