Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
Strike, ai permis?

Din punctul meu de vedere centura ar trebui sa fie obligatorie fara drept de apel si nepurtarea ei sanctionata aspru.
Nu exista scuze pentru nepurtarea centurii, multi nu pricep ca ea e pusa acolo tocmai ca sa te ajute, nu e pusa la misto sau ca vreun accesoriu fashion.

Si da, daca, Doamne fereste, se intampla vreun accident si moare dobitocul din cauza ca nu purta centura, ti se schimba si tie incadrarea penala daca ai cauzat accidentul.
Nu stiam ca iti trebuie permis sa te poti plimba cu un autovehicul .

N-am spus ca este doar un accesoriu, a nu se intelege gresit, cand ies inafara orasului sau sunt pe o sosea in fine intr-o situatie care constituie un risc (sofer mai "nebun" etc) o pun, dar numai ca ma duc pana la piata sau in fine undeva prin apropriere nu mi se pare necesar sa mai imi bat capul, scuze daca am dat idea ca sunt impotriva centurii, deloc, doar ziceam ca sunt situatii si situatii. Cat despre accident, ar trebui sa fie luat in vedere daca victima a purtat sau nu centura, din cate ziceti nu este, cea ce parerea mea constituie o problema, d c ar trebui un sofer sa sufere in plus ca unul nu si-a pus centura nu inteleg (din punct de vedere logic, ca ce vreti voi sa spuneti inteleg)...