Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
Te-am intrebat daca ai permis pentru ca am vazut ca nu stii ca odata cu permisul vin si anumite raspunderi,
Scuze ca spun asta dar de la faptul ca am zis ca in anumite situatii centura poate fii ignorata, la faptul ca nu stiu ce raspunderi vin odata cu permisul este cale lunga. Si doar de dragul discutiei stiu perfect ce raspunderi ai: de a atentiona pasagerii sa-si puna centura (daca o fac sau nu treaba lor, amenda lor da stiu, ca nu prea convine modul asta de a gandi ), de a fii atent pe drum, deoarece nu ai in maini doar viata ta ci si cea a pasageriilor si a celor din jur (pietoni si alte vehicule), de a intretine si verifica periodic vehiculul, deoarece o defectiune poate cauza un accident.

Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
printre care si penale. Atata tot. Pana una alta, in tara asta legislatia nu merge dupa bunul simt, nu merge dupa cum ti s-ar parea tie normal si logic. Tocmai din cauza asta trebuie tratate lucrurile ca atare.

Quote Originally Posted by Wargasm View Post
Strike, stiam un baiat, acum e mort, tocmai ca n-avea centura, in spate.
In momentul in care cel din spate a lovit masina in care era el, a sarit prin luneta iar masina din spate i-a trecut cu rotile pe cap.
Deci centura nu numai ca trebuie sa fie obligatorie pentru sofer si pasagerul din fata, dar si pt. cei din spate.
http://www.euractiv.ro/uniunea-europeana/articles|displayArticle/articleID_18728/Romania-ocupa-primul-loc-din-UE-la-accidente-rutiere-soldate-cu-morti-si-raniti-grav.html

Si ce fac gunoaiele din parlament? In loc sa inaspreasca legile, sa forteze politia sa-si faca datoria, ei dau drumu' la mai multe carnagii.
Si ti-am zis, faptul ca mortul avea sau nu centura e egal cu 0 d.p.d.v juridic. TU esti vinovat de moartea lui.
Dupa cum am spus sunt situatii in care nu conteaza si situatii in care este bine sa fie pusa, numarul situatiilor in care conteaza este desigur mai mare, nepunerea ei din punctul meu de vedere fiind limitata in oras in zone aglomerate si in zone rurale, inca odata zic ca vad ca nu sunt inteles pe deplin: nu am vrut sa spun ca centura nu ar trebui folosita doar am specificat ca sunt situatii in care poti sa nu o porti si fara sa fie risc-uri, iar in situatiile acelea (cum majoritatea timpului ma gasesc in ele), ar fii neplacut sa ma vad cu o amenda. Si daca chiar vreti sa ne legam de partea juridica putem, depinde si de cine a fost cauzat accidentul daca a sarit ca un idiot in fata ta chiar daca moare nu esti tras la raspundere, deoarece vina este a lui, daca accidentul a fost cauzat de persoana in cauza atunci nu inteleg de ce imi vorbiti de raspundere cand vina principala este a celui care a cauzat accidentul, sa-l acuzi pe celalt ca nu a purtat centura si de aceea a murit mi se pare umpic un mod de a fugi de vina, daca nu te bagai in el in primul rand nu s-ar fii intamplat nimic.