Quote Originally Posted by Donely View Post
Disperare, prostie sau saracie ?
Nu. Eu zic ca prostie si prea mult timp liber.

Adica exact ce zice Venom.

Quote Originally Posted by Venom View Post
Cel mai urat este faptul ca am vazut oameni tineri la imbulzeala aia. Oameni care trebuiau sa fie la munca nu la pomana.
Si eu sunt mereu surprins de chestia asta, lucrez foarte aproape de un hypermarket si ies ziua sa-mi iau ceva mancare de acolo. Indiferent ca ies la 10-11 dimineata sau la 14-15 tot timpul e PLIN. Si nu-s pensionari, sunt foarte multi tineri si foarte multi oameni in floarea varstei (30-50 ani).

Si sunt foarte relaxati, n-au probleme, imping lejer cosul plin. Logica mea zice : daca sunt acolo ziua inseamna ca nu lucreaza. Gresesc ? O sa ziceti ca lucreaza de noapte... Aiurea, taica-meu a lucrat 12/24 toate viata si prietena a lucrat de noapte o perioada. Credeti-ma ca atunci cand lucrau noaptea si ajungeau dimineata pe la 8 acasa nu mai aveau chef de nimic, se bagau direct in pat.

Deci...daca nu lucreaza : de unde au bani ? Eu cred ca am gasit raspunsul : pensii de boala obtinute ilegal, ajutoare de somaj, "combinatii" cu diverse (in special cu telefoane mobile), etc. Pe mine ma dispera cand vad cate un "interviu" la antena3 sau realitatea :
-Reporterul : cum o duceti ?
-Intervievatul (unu pe la 40 de ani) : foarte greu, n-avem bani.

Asta in timpul zilei, cand se presupune ca ar trebui sa fii la lucru. Pai stai un pic atunci, eu l-as intreba : daca n-ai bani nu mai bine mergi tu sa te angajezi undeva si sa nu te mai plangi ca n-ai bani ?

Asa e si cu promotiile astea, daca urmariti atenti o sa vedeti ca lumea vine, cumpara foarte mult (deci plateste ceva banuti, chiar daca e super promotie), apoi se urca in masina (de multe ori masina destul de buna, nu un jeg) si pleaca. Chiar nu e evident ca oamenii aia NU sunt saraci ? Da-o naibii : cand iti permiti sa mergi sa dai cateva sute de lei pe un produs comun, ai masina si bani sa mergi cu ea (benzina, etc) nu prea cred ca esti sarac. Poate doar ipocrit.