Aseara am avut o discutie destul de intensa cu un prieten despre o tema foarte importanta pentru noi (doar suntem comic book geeks ): DC vs Marvel. Ne-am certat de la idea eroilor sau a villain-ilor (nume, abilitati, look, inteligenta etc) pana la povestea si originalitatea lor.

Au fost momemente in care el era ceva de genu: "macar eroii marvel nu poarta chiloti peste pantaloni" si eu eram ceva de genu: "macar personajele DC nu is ca un ditamai atlas zoologic (spider man, rhino, vulture, octopus, Black Widow, scorpion etc)" dar au fost si momente in care vorbeam despre cat de puternici is eroii respectivi: el e de parere ca personajele DC is muult prea puternice (aceleasi personaje zboara, sunt rapide, au super strength, heat vision, invulnerability etc etc) pe cand mie chiar imi placea chestiile astea deoarece asta ii facea cu adevarat SUPER eroi si in plus luptele DC sunt mult mai lungi, mai intense si mai imprevizibile daca ma intrebi pe mine.

In cele din urma am incheiat discutia ajungand la concluzia ca: Batman e cel mai tare si Dare Devil cu Captain America ne plac amandurora.

Voi ce parere aveti? Vreau sa mai discutam pe tema asta. Is un comic book geek foarte mare :"> (chiar ieri am citit 2 ore pe wikipedia chestii despre Darkseid, Doomsday, Imperiax si inca cateva personaje si tot am incercat sa gasesc "The death and return of superman" PDF File... da nu am gasit nimic ) si vreau sa vad daca sunt si alti membrii pe forum care au aceeasi pasiune ca si mine.