Avand in vedere ca jocurile pe console au aparut din cauza pretului extrem de mare al PC urilor (de fapt vorbim despre super computerelor care erau capabile sa ruleze jocuri la sfarsitul anilor 70) practic jocurile pe PC sunt "copii" jocurilor pe console -

Eu am zis-o si inca o sustin, pc urile si consolele nu se exclud - in ziua de azi cand salariul minim a ajuns la 200 EU - nu cred ca se mai pune problema achizitiei (pe vremuri cand salariul unui director era de 100 $ ERA O MARE PROBLEMA - un PC costa peste 1000 $, consolele chiar nu stiu pentru ca pe vremurile alea nu urmaream fenomenul) oricum in ziua de azi un tanar care lucreaza 2 luni pe timpul verii isi permite sa-si ia un PC bunicel, sau sa-si faca un upgrade serios la un PC mai vechi, sau sa isi cumpere SINGUR o consola - Pe vremuri eu am muncit aproape 3 luni sa-mi cumpar 1 joc (Total Anihillation pe PC) - evident e o chestie de "vointa".

Cine vrea sa se joace pe PC - se va juca in continuare - in fiecare casa ar trebui sa existe un PC pentru ca suntem in era tehnologiei informatiei, evident cei care vor avea si o consola (sau mai multe) vor fi mai castigati in sensul ca vor avea parte de o experienta mai bogata -

Vis-a-vis de threadul respectiv, majoritatea de acolo vorbesc din auzite, n-au avut o consola in viata lor, sau au avut maxim terminator sau tetris - cei care au jucat la viata lor pe NES, SNES, N64, Gamecube, Wii, PSX, PS2, PS3, Xbox, Xbox 360, Atari 2600, Master System, Mega Drive, Mega Drive 2, Saturn, Dreamcast, Gameboy, GBC, GBA, NDS, PSP - sau orice alta consola exotica - nu pot spune ca jocurile pe consola sunt mai putin atractive decat cele de PC.