Ia luati-va javrele acasa si gata. Trebuie toti eutanasiati, nu zice nimeni asa cum zbiara toate istericele ca vor fi omorati pe strada ci li se va injecta un ser.
Cainele n-are ce cauta pe strada, punct. Au murit oameni muscati, altii au fost infectati, nu pot iesi cu cainele sa-l plimb ca sare haita la el sa-l muste, nu poti merge cu bicicleta, motorul, sa alergi ca iarasi sar jigodiile.
In Vestul Europei, sunt tinuti 7 zile la adapost, timp in care pot fi adoptati cu acte (automat devii responsabil de actiunile jivinei) iar daca nu eutanasiati.
Cati caini ati vazut in Viena, Munchen, Amsterdam, Londra etc?

Uite ce zice un veterinar:

"In primul rand buna seara si sper ca acest comentariu pe care il las aici sa fie inteles cat se poate de obiectiv. Sunt un medic veterinar din Bucuresti, profesez de ani buni si am auzit/citit fel de fel de controverse pe tema luptei care se da pentru cainii comunitari. As dori, ca medic, in primul rand, sa vad ca oamenii privesc aceasta problema cu ochii larg deschisi. Ceea ce vedem noi veterinarii nu este tocmai in regula, si am simtit nevoia sa va spun si dumneavoastra. De la inceputul anului pana acum am tratat la cabinetul meu peste 120 de caini cu stapan muscati de cainii comunitari. 14 dintre ei nu au supravietuit. Am citit ca daca se spune despre oamenii muscati de caini se spune ca oamenii sunt vinovati ca i-au intaratat sau ca i-au agresat. Sa continui ce incepusem. Majoritatea acestor caini cu stapan tratati la cabinet erau de talie mica spre medie. Desi pare absurd ca tocmai un medic veterinar sa sugereze asta, o fac , sperand sa fie auzite si adevaratele nereguli in ceea ce priveste cainii comunitari. PE langa acei caini cu stapan tratati, tratam lunar caini comunitari batrani si bonavi adusi de oameni "de buna credinta" la cabinet. Indiferent cat de mult am insistat sa spunem acestor oameni ca un anumit caine nu mai poate fi salvat nici cu tratament, ci doar sa ii prelungim suferinta, acestia au insistat. Sunt oameni care cheltuie sute de lei pentru tratamentul unui caine batran si bolnav, in loc sa ii curme suferinta si sa ajute, prin sterilizare alti caini. Eutanasierea prin injectie letala este o solutie pentru un mare procent din cainii comunitari, acestia fiind batrani si bolnavi sau agresivi, cu putine sanse de adoptie. Si cred din ce in ce mai tare ca sunt multi oameni care protesteaza din simplu egoism- imi pare rau daca jignesc pe cineva- teoria aceasta fiindu-mi confirmata de acele persoane care prefera sa aduca la cabinet un caine bolnav pentru ca face un gest mai frumos decat "Georgeasca de la 2" in loc sa aduca 2-3 caini pentru sterilizare. Cunosc comportamentul cainilor si pot afirma ca agresivitatea lor nu vine doar ca un rezultat la agresivitatea cu care au fost tratati de oameni , ci vine si ca un raspuns la senzatia de foame si frig. Poate ca multi dintre dumneavoastra considerati ca ideile care sustin adoptia in prim plan si eutanasierea in al doilea sunt inumane, dar, din punctul de vedere al omului care trateaza zilnic animale, acele idei reprezinta solutia logica si controlabila. De la o lege care permite o triere a cainilor in vederea adoptiei sau eutanasierii, se poate ajunge mult mai usor la implicarea tuturor cabinetelor veterinare. Acum, in Bucuresti se fac sterilizari gratuite doar la cateva cabinete. La noi se face cu reducere deoarece nu avem nici un fel de sponsorizare in ceea ce priveste materialele necesare. Si cu toate acestea oamenii nu aduc caini comunitari la sterilizat. Personal, consider ca in legea eutanasierii ar trebui inclusi toti medicii veterinari care pot spune daca un caine poate fi salvat si dat spre adoptie sau nu. Aceasta decizie nu este de competenta politicienilor sau a omului iubitor de animale. Imi pare rau sa spun asta, insa salvarea cainilor comunitari de la eutanasiere nu garanteaza salvarea lor sau sansa la o viata mai buna. Pe langa oamenii care au de suferit din cauza agresivitatii in crestere a cainilor, mai au de suferit si alte animale. Multi dintre cainii de pe strazi merita un stapan, insa, sunt si multi care abia se mai tarasc de azi pana maine si care au dreptul la curmarea suferintei. Si imi pare rau sa vad ca toata problema se priveste atat de subiectiv si emotional. Sunt oameni care sufera, animale cu stapan care sufera si mai ales sunt cainii de pe strazi care sufera. Si asta pentru ca in Romania nu se lasa aprobarea unei legi ce permite ca eutanasierea sa fie controlata, ci se vrea ramanerea in situatia actuala cand chiar exista ucideri in masa a cainilor din adaposturi si otraviri la coltul blocului. Imi pare rau pentru toate animalele ranite, pentru toti oamenii care au suferit de pe urma muscaturilor de caine sau pierderii animalului de companie in astfel de conditii, si de aceea vreau sa spun ca simpla sterilizare nu mai este o solutie inca de acum 5 ani."

Ca sa-l parfrazez pe Caragiale, "manca-ia-i coada cucoana".