...am pus, �nsf�rșit, m�na pe el
Prima impresie - woooooooo!
A 2-a -
A 3-a -
A 4-a
A 5-a

...oki. Nu cred ca mă pot obișnui cu el prea cur�nd
  • D-padul e foarte bine segmentat...dar trebuia să fie puțin mai sensibil și mai concav (era perfect dacă era mai concav). E prea liniar iar la fighting games...gam greu cu el. Poate totul ține de obișnuință...nu știu ce să zic. Asta-i părerea mea despre el day1buy
  • Rezistența ajustabilă e o chestie interesantă și prinde bine la anumite genuri de jocuri - n-am ce comenta aici
  • Forma excelentă - textura e bună (cauciuc + plastic) - n-am ce comenta aici
  • Cablul textil e prea lung (4.5m) �n rest n-am ce comenta
  • XYBA = Hyperesponse = Tehnologie Razer pentru mouse implementată �n XYBA (ce mai explicație...). Mai multe info. - Razer Mouse Guide | Razer | For Gamers. By Gamers.™ - ...cam inutilă la majorotatea jocurilor din cauza limitărilor (degeaba apeși de x ori mai rapid...dacă jocul nu �nregistrează) dar e o chestie nouă (pentru controllere)...ce să zic. Mie-mi plac luminițele
  • Bacl/Start - nu trebuiau repoziționate - at�t, �n rest n-am ce comenta
  • Butoanele extra...cam enervante. Enervante doar pentru că sunt așezate prea aproape și NU EXISTĂ să nu le apeși din greșală. Nu-și aveau rostul...
  • Triggerele modificate - aici mi-au dat una sub centură (am zis din day 1 că asta o să fie o problemă pentru mine) - sunt...prea lungi... (oricum asta se rezolvă rapid...că le...modific - le aduc la marimea lor normală - nu pot juca așa...). E ca și cum ai juca cu unghiile netăiate de 2 ANI!
  • Super ușoară (datorită materialului)
...cam at�t. Habar n-am ce să mai zic. Nu-i un controller rău dar e un controller complicat. O mai testez...oricum nu fuge de la mine - dar...atenție! Razer Onza (Normal sau TE) nu e un controller easy pick up and play - de aia am pus

L-am testat pe: Tekken 6, Vanquish, Bulletstorm. La toate am avut probleme de...acomodare. Pur și simplu stăteam și mă uitam ca un bou ba la tv ba la controller ba la ce butoane să apăs...LOL!
  • La Tekken 6 - zici c-am luat jocul de la 0 - să nu amintesc de butoanele extra
  • La Vanquish - am avut probleme cu triggerele
  • La Bulletstorm - a mers excelent dar uneori am atins butoanele extra
Asta e - Razer Onza = Controller Complicat - Onza-ul a avut ca target MLG-ul mai exact jocurile Gears of War, Halo, Modern Warfare și vor merge pe linia mouse (FPS, MMORPG, etc)...adică vor mai scoate, �n viitor, și alte ediții de controller. Asta a fost mai mult un test.

...de ce l-am luat? Pentru c-am avut un fix și gata.

*p.s.

Ah da, am uitat să zic de...remap. Ei bine n-am ce să zic...nu l-am/le-am testat - văd pe viitor.

---------- Post added 02-05-2011 at 10:41 PM ----------

*later edit*

Tocmai am jucat c�teva meciuri de Gears 3. Impecabil se mișcă. Aici se vede adevărata valoare a onza-ului.

�ntre...Tekken 6 și Gears 3 = diferență cer păm�nt.

Nu există să mai schimbi armele din greșală
Active reload...aproape de fiecare dată
Controlul este fin iar aim-ul se muelază perfect (de aia-s triggerele așa lungi)
Iar butoanele hyperesponse funcționează la capacitate maximă

...deci e clar. Onza-ul, așa cum am zis și mai sus, e făcut pentru un anumit tip de jocuri. Și de era Uncharted pe X360 sunt sigur că și acolo se comporta impecabil.

Damn, no la așa ceva nu m-am așteptat

---------- Post added 02-05-2011 at 10:45 PM ----------

Voi face o listă, personală și 4 fun, cu jocurile �n care ONZA merge...impecabil - iar asta e simplu. Ori merge din prima...ori nu merge.

Așa că...
  1. Tekken 6 - nu
  2. Gears of war 3 - da
...și pe parcurs o mai updatez (repet o listă personală).