Single post: Ce fel de tara este Romania?

  1. #768 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Băsescu anunţă locul UNDE VOR FI AMPLASATE �N ROM�NIA RACHETELE AMERICANILOR


    CSAT a aprobat ca locul de amplasare a sistemului antirachetă să fie �n fosta bază aeriană de la Deveselu din judeţul Olt, şeful statului menţion�nd că baza ram�ne sub comandă rom�nească.

    Preşedintele Traian Băsescu a declarat, marţi, că pentru �nceput la fosta baza aeriană de la Deveselu vor fi dislocaţi 200 de militari americani, subliniind că baza aeriană de la Deveselu răm�ne �n continuare sub comanda Forţelor Aeriene Rom�ne.

    "Practic, din luna februarie a anului trecut, c�nd Rom�nia a răspuns pozitiv invitaţiei Statelor Unite ale Americii de a fi parte a acestui program de securitate, s-au desfăşurat analize cu privire la locaţia optimă pentru acest sistem de apărare, au fost analizate mai multe locaţii. Vă pot spune că sunt circa 120 de parametri care trebuie �ndepliniţi de o astfel de locaţie pentru ca sistemul să fie �n deplină siguranţă. �n cele din urmă, s-a optat şi noi am aprobat ca locul de amplasare a sistemului antirachetă să fie �n fosta bază aeriană de la Deveselu, judeţul Olt", a declarat Traian Băsescu.

    El a precizat că s-a discutat cu autorităţile locale din judeţul Olt, care şi-au dat acordul �n acest sens.

    "Ne-am dat acordul de principiu, �n limita competenţelor noastre", a declarat pentru g�ndul primarul din Deveselu, Beciu Gheorghe, care a precizat că, luni seară, a fost invitat la Palatul Cotroceni, �mpreună cu alţi reprezentanţi ai autorităţilor locale. Preşedintele Băsescu i-a informat �n legătură cu deciziile CSAT şi le-a cerut acordul pentru amplasarea rachetelor americane la Deveselu.

    �n cursul zilei de azi, va avea loc o şedinţă la Slatina, unde vor fi discutate detalii legate de amplasarea scutului antirachetă. Primarul din Deveselu mai spune că aeroportul militar din Deveselu, deşi �nchis �n 2002, are o infrastructură bună. "Acolo este �ncă o mică unitate militară, care a conservat aeroportul", explică Beciu. Şi infrastructura comunei este acceptabilă, �n opinia edilului: "Drumurile principale din cele 3 sate aparţinătoare sunt asfaltate, betonate, iar drumurile secundare sunt pietruite".

    CELE MAI IMPORTANTE DECLARAŢII ALE LUI TRAIAN BĂSESCU. g�ndul a transmis LIVE:


    "CSAT a aprobat utilizarea Aeroportului Kogălniceanu şi a Portului Constanţa către Irak şi Afganistan".

    "Temporar, av�nd �n vedere că, una din bazele din Mediterană este �ntr-un proces de modernizare, pe Kogălniceanu vor putea staţiona patru avioane cisternă SUA şi patru avione C17. Acestea sunt doar temporar".

    "Astăzi voi transmite Parlamentului scrisorile prin care �i informez".

    "Cel de-al doilea subiect discutat ieri a fost legat de locaţia pentru amplasarea rachetelor din scutul antirachetă american".

    "Din luna februarie, c�nd Rom�nia a răspuns pozitiv invitaţiei de a participa, s-au desfăşurat analize cu privire la locaţia optimă".

    "Au fost analizate mai multe locaţii: sunt 120 de parametri care trebuie �ndepliniţi".

    "�n cele din urmă, s-a optat şi am aprobat ca locul de amplasare să fie �n fosta bază aeriană de la Deveşelu, din judetul Olt".

    "Baza răm�ne sub comandă rom�nească".

    "Comandatul este ofiţer rom�n, nu este vorba de o bază americaă, ci de o bază a forţelor rom�ne parţial utilizată şi de sistemul antirachetă".

    "Pentru utilizarea sistemului, la Deveselu vor fi aduşi �n medie 200 de militari americani, iar cifra maximă care poate fi atinsă este de 500. Din puct de vedere al informării, după ce am adoptat decizia de amplasare la Deveselu, am invitat reprezentanţii administraţiei locale din judeţul Olt. I-am informat şi am obţinut acordul lor".

    "Acum, �n drum către Slatina, se află o delegaţie romano-americană, care va prezenta �n detaliu condiţiile de funcţionare a bazei."

    "I-am informat ieri seară şi pe prefect şi pe preşedintele consiliului judeţean".

    "Sistemul antirachetă american este un sistem defensiv, nu este destinat ofensivei. Este un sistem defensiv de apărare a teritoriului şi a Statelor Unite".

    "De eficacitatea sistemului beneficiază şi alte ţări, dar realizarea sistemului este o �nţelegere bilaterală".

    "La momentul �n care statele membre NATO vor dezvoltare scutul antirachetă, şi componenta din ţara noastră va fi integrată �n acest sistem".

    "Aş face o menţiune: �n opinia mea, cu realizarea acestei componente, Rom�nia se află la cel mai �nalt nivel de securitate din istoria ei. Din acest punct de vedere, putem spune că Rom�nia şi-a atins un obiectiv important. Şi-a garantat securitatea".

    "�ncă o precizare: elementele de scut antirachetă nu sunt �ndreptate �mpotriva Federaţiei Ruse".

    "Nivelul de alertă �n Rom�nia răm�ne pe nivelul precaut, culoarea albastră. Nu este nevoie să ridicăm nivelul de alertă".

    B?sescu anun?? locul UNDE VOR FI AMPLASATE �N ROM�NIA RACHETELE AMERICANILOR. Ce spune primarul din Deveselu, chemat luni sear? la Cotroceni s?-?i dea acordul - Gandul
    Attached Images Attached Images combo-basescu-deveselu.jpg