Oprea: Băsescu este un bărbat de stat; niciodată nu m-a făcut şeful mafiei personale a lui Năstase

Liderul UNPR, Gabriel Oprea, a declarat, vineri, la Slatina, că preşedintele Traian Băsescu este un "bărbat de stat şi un patriot", afirm�nd că niciodată nu l-a făcut şeful mafiei personale a lui Adrian Năstase, aceasta fiind o afirmaţie "inventată de presă", transmite corespondentul MEDIAFAX.

Preşedintele executiv al UNPR, Gabriel Oprea, a declarat, vineri, �ntr-o conferinţă de presă la Slatina, că �n istoria Rom�niei se poate vorbi despre puţini "bărbaţi de stat", �nsă unul dintre ei este "cu siguranţă" Traian Băsescu.

"Pe Traian Băsescu �l cred �n primul r�nd bărbat de stat şi �l cred patriot. Despre puţini oameni din istoria noastră poţi să spui că sunt bărbaţi de stat. Traian Băsescu cu siguranţă este un bărbat de stat", a declarat ministrul Apărării.

�ntrebat dacă Traian Băsescu a fost bărbat de stat şi �n momentul �n care l-a catalogat drept şeful mafiei personale a lui Adrian Năstase, ministrul Apărării a spus: "Niciodată Traian Băsescu nu m-a făcut şeful mafiei personale a lui Năstase. Vă rog să verificaţi. A fost campanie. �n campanie a adresat acuzaţii, cum se adresează �n mocirla rom�nească din ultimii 20 de ani multe declaraţii, �n care i-a luat pe r�nd pe toţi, de la preşedintele Iliescu p�nă la ceilalţi colegi de partid. Niciodată nu m-a făcut şeful mafiei personale a lui Năstase. A fost o invenţie a presei".

Gabriel Oprea a ajuns, vineri, la Slatina, pentru a participa la Conferinţa Judeţeană de alegeri a UNPR Olt.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, �n 17 octombrie 2010, la Pro TV, că liderul UNPR Gabriel Oprea este "un om pe care l-a reevaluat", recunosc�nd că, atunci c�nd acesta a fost impus de PSD ca ministru de Interne, avea mari semne de �ntrebare.

"Trebuie să recunoaştem că Oprea este un om pe care l-am reevaluat. După ce PSD l-a pus ministru de Interne, a venit la mine şi şi-a depus demisia, pentru că nu a vrut să numească capi ai mafiei �n structurile de securitate naţională, �n serviciile de informaţii ale Ministerului de Interne", a declarat Traian Băsescu.

El a mai spus că "Oprea este un om reevaluat".


"C�nd a fost impus de PSD, aveam mari semne de �ntrebare; c�nd am văzut reacţia lui la presiunea pe care a făcut-o Vanghelie şi Mircea Geoană să numească nişte oameni care erau cunoscuţi a fi parte a sistemului sau a avea legătură cu sistemul mafiot, generalul Oprea a venit şi a spus: �Eu nu merg mai departe, renunţ la mandat�", a adăugat şeful statului.

Şeful statului a recunoscut atunci faptul că �n 2004 �l numea pe Oprea "şef al mafiei personale a lui Adrian Năstase".

"Aşa este. Recunosc aceste afirmaţii. Nu contest acest lucru. Dar eu am prima obligaţie să asigur funcţionarea Guvernului. Şi aici compormisul este inevitabil", a răspuns Băsescu.