Poti sa-ti iei orice. Depinde puterea financiara a ta si a parintilor.
De ce sa iei un jaf? Oricum nu te va ajuta, va trebuii sa reinveti condusul cu asa ceva, apoi iarasi dupa ce vei trece la ceva mai nou.
Eu recomand o masina mai noua sau chiar noua, cu casco evident.
Crede-ma, casco-ul iti face somnul mai dulce. Am folosit de 3 ori casco, din cauza unor jegosi care au lovit-o in parcare si au disparut. Ultima data au indoit arip si portiera stanga.

Inca ceva, nu lua renault. Nu o zic cu rautate, doar din cunostiinta de cauza. Am niste prieteni si cunostinte cu renault.
Trickz zicea bine, este o masina ieftina la achizitie care ajunge la pret de mercedes in cazul multor piese. Sa nu mai zic de schimbat de becuri
Sa-ti zic vw? Poate, stiu. Sa-ti zic Opel? La fel, depinde. In afara de consumabile, am schimbat calorifer, cupla electromagnetica, bloc bobine, sa vedem egr-ul si de verificat ecu. Nu ma refer la consumabile. Ce-mi place la ea? De 4 ani aproape nu a trebuit sa schimb pivoti, bucse. Nu are probleme cu caseta de directie cum are de ex vw. Ambreiajul n-a fost schimbat niciodata si deja e batrana. E masina de tavaleala, skoda, ford si opel fiind cele mai bune pentru drumurile obosite de la noi.

Gandeste-te, vb si cu parintii si vezi ce iei. Eu as merge pe o skoda sau ford. Eventual si Opel.