Quote Originally Posted by trickz View Post
Hai ca vin si eu cu o problema. Nu este chiar prima masina dar e aproape. Am deja 15k km cu un reno clio si sunt tare mandru de el. M.a scos din belele si il iubesc, dar trebuie sa il impart... Fix in momentele in care am nevoie de el.

Se da asadar suma x. Sunt urmatoarele variante:

1. Reno Megane mk2 hatchback, dizel, motorina ieftina si dotari extra ( trapa panoramica, 8 airbaguri, intretinere destul de ieftina in afara service.urilor oficiale.

Dezavantaje: pret mare de plecare (x-500euro) si km multi (120000).

2. Bmw e36 320. An 1994, impecabil interior, exterior si mecanic. Masina ingrijita pe bune. aspect super, tineresc. Pret x-3000

Dezavantaje: intretinere problematica, benzina multa, motor mare cu impozit pe masura.

3. Honda civic eg. Masina ieftina cu toate, tinereasca. Raman bani de modificari si benzina si taxe. Pret x-4000

Dezavantaje: teama ca raman in plop. Ca pica toate. Ori a nu reusesc niciodata sa termin modificarile si sentimentul ca imi luam un bmw complet impecabil de banii aceia.

Modelele imi plac toate si daca as avea banii, le.as lua pe toate... Dar nu am. Cum sunt constient ca am impozite taxe si benzina de platit, cred ca pica meganul... Grr. Voi ce credeti?
1. 120000 km nu's chiar asa multi, doar ca la kilometrajul asta la 80% din masini trebuie schimbata distributia si pica ambreiajul. E o investitie maricica, dar nu vei mai avea probleme mult timp daca nu apar alte defectiuni. (mie ambreiajul mi'a picat la 168k, am fost norocos ca a tinut atat, dar pretul reparatiei a fost exagerat ~3000lei). Eu din ce am inteles e destul de fiabil megane'ul asta pt o masina frantuzeasca. Eu nu vad niciun dezavantaj la masina asta, dar mie personal nu'mi place.

2. Intretinerea nu e asa problematica, distributia din ce stiu eu e pe lant, piese se gasesc la tot pasul, consumul intr'adevar e mare, dar poti merge cu 50-60lei pe saptamana... impozitul pt un motor pana in 2l nu depaseste 120 lei pe an. Dezavantajul pe care il vad eu e ca o sa fii oaia neagra in trafic. Nu va fi nimeni permisiv cu tine deoarece 80% din posesorii modelului sunt niste cocalari infecti si banuiesc ca stii foarte bine cum se comporta in trafic.

3. Mie mi se pare o masina destul de aratoasa si fara modificari, pe care le consider kitschoase, dar ramane la aprecierea ta daca ii faci sau nu modificari. Plus ca si toata echipa TopGear are cuvinte numai de lauda pt masina asta. Dezavantaje nu prea vad, e fiabila, e puternica, e tinereasca. Ar putea fi consumul, dar aici conteaza si motorizarea.

Din lista prezentata de tine eu as alege civic'ul si ai putea cauta una deja modificata... Sunt destule in bazarul 4tunning.

Tu ai considerat 5000 euro un pret mare dar inteleg ca ti'l permiti. In banii astia ai putea sa te orientezi si catre altceva, spre exemplu un A3 2000-2002, un VW Bora chiar si din 2004, Seat leon penultimul model, Golf 4, etc... Sunt masini destul de tineresti, fiabile, ieftine de intretinut. Mai greu e sa gasesti una cu km putini si ingrijita...