Single post: Ce fel de tara este Romania?

  1. #843 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    "Am vrut să c�ştigăm timp". O LICITAŢIE ACCELERATĂ, de 300 MILIOANE DE EURO, pentru TOŢI REGII ASFALTULUI

    "Regii asfaltului" şi-au �mpărţit o treime din străzile Capitalei. Timp de patru ani aceştia vor asfalta şi plomba gropi pe 202 străzi şi artere importante ale Bucureştiului. Valoarea totală a contractelor de intreţinere multianuală este de peste 300 de milioane de euro. Printre firmele care au c�ştigat licitaţia restr�nsă accelerată organizată de Primăria Capitalei se numără Tehnologica Radion, Euro Construct Trading, Delta ACM sau Eurovia Construct.

    Cinci pachete de străzi se vor asfalta cu 300 de milioane de euro

    �n luna decembrie, Administraţia Străzilor, instituţie subordonată Primăriei Capitalei, a organizat o licitaţie restr�nsă accelerată pentru �ncheierea a şase acorduri cadru de �ntreţinere multianuală a 202 străzi şi artere importante din Bucureşti.Licitaţia pentru un pachet a fost contestată, valoarea totală a contractului pentru cinci pachete de străzi, timp de patru ani, este de 1,7 miliarde de lei fără TVA adică 287 milioane de euro tot fără TVA.

    ● Primul pachet, �n valoare de 281,8 milioane de lei, aproximativ 70 de milioane de euro, a fost c�ştigat de asocierea formată din Tehnologica Radion şi Pro Cons XXI. Firma Tehnologica Radion este controlat de Theodor Berna, iar la Pro Cons XXI acţionar este Florentina Corina Bonciog.

    ● Pachetul doi, �n valoare de 270,7 milioane de lei, echivalentul a aproximativ 67 de milioane de euro, a fost c�ştigat de asocierea Euro Construct Trading 98, RCV Global Group, Swietelsky Construcţii Feroviare şi Pro Cons XXI. Firma Euro Construct este deţinută de Sorin Şerban Vulpescu cu 60 la sută şi Dan Besciu cu 40 la sută. La RCV Global Group asociaţii principali sunt Naomi Cristina Cristescu şi Corneliu Nicolae, fiecare deţin�nd 49,5 la sută. Firma Swietelsky Construcţii Feroviare este parte din grupul austriac Swietelsky.

    ● Pachetul trei, �n valoare de 194,8 milioane de lei, echivalentul a aproximativ 48 milioane de euro, a fost adjudecat de asocierea Delta ACM 93, Eurovia-Construct International, Drum Concept şi Global Service Proiect. La Delta ACM acţionar este Florea Diaconu. La Eurovia acţionari sunt sunt Ilie Dan Cristescu cu 9,6 la sută, Alexandra Ioana Stoiculescu cu 12,5 la sută, Daniela Niculina Cristescu cu12,5 la sută, Dănuţ Mircea Cazacu cu 37,5 la sută şi firma Mixasphalt cu 17,8 la sută. Societatea Drump Concept este deţinută de Elena Papură cu 51la sută şi Anca Ariadna Elena Grigoraş cu 49 la sută. La Global Srvice Proiect acţionar principal este Adrian Burlacu cu 95,8 la sută.

    ● Pachetul patru, �n valoare de 194,4 milioane de lei, echivalentul a aproximativ 48 de milioane de euro, a fost c�ştigat de Straco Grup şi Strabag SRL, Strabag este parte a grupului austriac omonim, iar la Straco Grup acţionari sunt Alexandru Horpos cu 35 la sută, Traian Horpos cu 25 la sută, Ioana Daniela Neacşu cu 10 la sută, Vlad Ionel Vameşu cu 20 la sută şi Mihaela Şerban cu10 la sută.

    ● Licitaţia pentru pachetul cinci a fost contestat �n instanţă şi după afirmaţiile directorului Administraţiei Străzilor, Alina Roman "a fost soluţionată �nsă, �ncă nu s-a semnat contractul". Domnia sa susţine că nu-şi mai aminteşte numele firmei care a c�ştigat licitaţia şi nici valoarea contractului.

    ● Pachetul şase, �n valoare de 235 milioane de lei, echivalentul a aproximativ 58 de milioane de euro, a fost adjudecat de asocierea Tehnologica Radion - Pro Cons XXI

    Alina Roman : "Am vrut să c�ştigăm timp"

    �ntrebată de ce a fost nevoie de o licitaţie restr�nsă accelerată pentru �ncredinţarea unor contracte �n valoare de peste 300 de milioane de euro, directorul Administraţiei Străzilor, Alina Roman a declarat pentru g�ndul : " Am vrut să c�ştigăm timp. Contractele vechi de �ntreţinere multianuală au expirat anul trecut �n august. �n decembrie am organizat licitaţia dar nu am luat �n calcul şi contestaţiile. Sunt numai nişte acorduri cadru. Asta �nsemnă că �n funcţie de starea drumurilor, de urgenţe şi banii pe care �i vom avea firmele vor executa lucrările. P�nă acum singura firmă cu care nu am lucrat este Swietelsky Construcţii Feroviare".

    Directoarea de la Străzi a mai precizat că cele şase pachete de străzi care vor beneficia de �ntreţinere multianuală conţin drumuri �n aceiaşi zonă. "Am luat de pe hartă o zonă şi s-a făcut un pachet. Nu e normal ca firma de construcţii să aibă o stradă �n Colentina şi una �n Ghencea. Asta ar fi �nsemnat costuri mari cu deplasarea utilajelor şi a forţei de muncă" a mai spus Alina Roman. Printre străzile care urmează să intre �n programul de �ntreţinere multianuală se numără Calea Victoriei, Calea Moşilor, Bulevardul Timişoara, Barbu Văcărescu, Calea Dorobanţilor sau Magheru. Primăria Capitalei are �n administrare peste 600 de străzi şi artere importante ale oraşului.

    Pe ce se duc banii

    Potrivit Administraţiei Străzilor, activitatea de �ntreţinere şi administrare presupune menţinerea străzilor reabilitate la un �nalt nivel de servicii şi cuprinde mai multe operaţiuni, precum reparaţia fisurilor, crăpăturilor, suprafeţelor deteriorate; colmatări, emulsionari, decapări ale �mbrăcăminţii rutiere; lucrări iniţiale const�nd �n refaceri ale structurii rutiere inclusiv fundaţii; menţinerea planeităţii şi capacităţii portante conform normativelor.

    SURSA: "Am vrut s? c�?tig?m timp". O LICITA?IE ACCELERAT?, de 300 MILIOANE DE EURO, pentru TO?I REGII ASFALTULUI - Gandul
    Attached Images Attached Images 960-asfaltare-mediafax-foto-ciprian-sterian.jpg