Quote Originally Posted by RaverX View Post
... mai ales cand il faci cu un telefon mobil il lumina slaba

Riscurile tranzactiilor de la distanta nu va putea fi eliminat niciodata, insa pot fi luate masuri pentru a ajuta userii sa micsoreze acest risc. Trade Rating-ul e una din aceste masuri si o sustin si eu. Mie mi se pare o idee excelenta, cat timp exista o arie de publicitate. Userii vor veni pe aria aia ca sa vanda si sa cumpere. Cu timpul vor acumua un TR si dupa ce acumuleaza un numar de tranzactii pozitive nu cred ca vor mai risca sa-l strice si sa-si alunge clientii. Asa ca vor face totul ca sa-l pastreze imaculat.

Ideea cu lista neagra de la publicitate e ok, dar nu se compara cu un TR, nu toti se uita acolo inainte sa cumpere (in primul rand pentru ca nu stiu ca exista o astfel de lista). Plus ca lista aia te ajuta doar sa nu iei teapa de la unul care a calcat deja pe bec. Daca ar fi un TR ala s-ar vedea instant, e "tatuat" pe user. Si cand un user are peste 20 TR pozitive de la useri cunoscuti riscul de a da o teapa e destul de scazut.

Console Games Forum - View Profile: FCC007

Potrivit Visitor page-ului daca am fi avut trader rating userul asta ar fi avut rating 3. Si totusi asta nu l-a oprit sa-i dea teapa lui RACHyyy.

Si pe forumul celalalt cu trader rating la ultimele 20 de vanzari doar 2-3 au lasat rating. Cand le mai aduc aminte unora ma intreaba ce e aia. La fel cum nici de existenta paginii asteia nu stiu.

Imi povestea trickz mai de mult ca i-a recomandat unui prieten sa ia jocuri de la mine si sa nu ia de la webpredator (dadeam cu 50-60 RON mai ieftin). Si chiar si cu trader rating de 60 si 100% nu a vrut sa ia de la mine ca "daca-i teapa".
Nu zic ca nu mi-a fost de ajutor pana acum si ca nu-i vad utilitatea, dar dupa 3 ani pe ConsoleGames mi-am dat seama ca se poate foarte bine si fara.

Cat despre dificultatea in a-i cere cuiva sa faca plata in avans, asta tine de modul in care s-a invatat romanul in vremea cand nu toata lumea avea cont in banca si nu era atat de usor sa faci plata in avans. Tot dupa posta trebuia sa astepti mandatul postal caci aia era cam singura metoda de transfer de bani.

Dialogurile mele despre plata in avans merg cam asa:
Client: Pai si de unde stiu eu ca tu-mi mai trimiti jocul. Daca-ti dau banii si nu mai trimiti nimic?
Eu: Dar daca trimit ramburs si-ti trimit o cutie goala de carton nu e acelasi lucru?

Chiar si-asa, sunt destui care o tin pe-alor (fie orgoliu, prostie, obisnuinta, spuneti-i cum vreti). Mi-am si pierdut speranta sa mai incerc. Cine vrea avans bine, cine nu, nu.
E o chestie care se va schimba odata cu trecerea timpului.

Nu vedeti ca si pe "Ghidul cumparatorului consolist" mai apare cate unul care intreaba daca nu exista site inafara de unde sa comande jocuri si sa plateasca ramburs?