Pe data de 07.06.2011 s-a lansat eShop pentru Nintendo 3DS - dupa celebra amanare de la sfarsitul lunii mai Nintendo a decis sa lanseze update ul pentru consola 3DS care sa contina e Shop ul, browserul de internet si conectivitatea cu contul online deja existent (pentru a putea transfera titluri de DSi)

Astefel odata cu acest update au devenit disponibile urmatoarele

- eShop - este shopul clasic nintendo, de-a dreptul prost gandit, cu informatie putin si fara prea mare impact pentru utilizatori - acesta are ca noi feature-uri magazinul virtual pentru jocuri retro (momentan sunt disponibile doar 3 jocuri: Mario Land, Tennis si Alleyway - toate provenite de pe gameboy original) magazinul cu 3ds ware - unde sunt disponibile cateva titluri (printre cele mai importante Shantee, Mario vs Donkey Kong, Plants vs Zombies si Ivy the Kiwi, alaturi de Tetris si alte cateva)
- 2 clipuri 3d - unul in care este prezentat Dead or Alive 3d si al 2 lea pentru Zelda Ocarina of time

Noutati prinvind sistemul de puncte - punctele pentru Wii si DSi nu functioneaza pe noul eshop si am inteles ca abea la sfarsitul lunii aprilie vor aparea prin magazine, insa puteti cumpara direct cu cardul de credit (if u dare)

A disparut trailerul 3D (chiar imi pare rau, puteau sa-l lase in eshop)

Ca "maxim" de potenta - 2 lucruri gratis:

1. Exitebike (un remake 3D al jocului de NES)
2. PokeDex - un fel de librarie/compediu - dedicat pokemonilor, care ar trebui sa-si ia informatii prin StreetPass (pentru cine nu stie acesta este un serviciu wireless prin care 3DS urile comunica intre ele fara nici un aport din partea posesorilor, daca se intampla sa fie in aria de acoperie) SpotPass (o chestie noua - se pare ca implementata in marile orase - un serviciu care poate schimba date/informatii basics despre aplicatiile de pe 3DS - evident nu din Romania)

Si evident browserul de internet - care este tot prost, nu va asteptati la minuni pentru ca nu e cu nimic imbunatatit (sau cel putin nu sesizabil).

Deci per ansamblu - e bine ca avem eShop, in USA este disponibil Zelda Dx de GBC deci probabil pana luna viitoare vine si in Europa - per total avem jocuri de GB, jocuri DS Ware - si happy shoping

PS: daca am facut ceva greseli imi cer scuze dar sunt cam adormit