[spoiler=impresia mea + intrebare]Sunt fan GoT (si fan LOTR) dar dupa sfarsitul sezonului pot sa ma declar PUTIN dezamagit: desi serialu' e super misto ma enerveaza ca au cam sarit peste lupte.
Intrebarea mea este daca si in carte este la fel. Adica eu as fi vrut sa il vad totusi de exemplu pe jaimie lannister - cel mai bun spadasin - batandu-se atunci cand l-au capturat si nu doar sa zica unu..."a omorat 10 pana l-am prins" ; Sau lupta in care au murit 2000 de nordici in diversiune etc . Deci sa inteleg ca povestea e focalizata e intrigile politice si mai putin pe lupte? De 3-4 episoade de cand a plecat pushtiu' Stark cu armata tot astept cu sufletu' din ce in ce mai la gura sa vad si eu o batalie(ca in LOTR de ex.) ... si p%$a .. nimic. Acum il vor rege pt gloria lui si eu am vazut doar cum s-a batut cu un copac..
Mi-a povestit un preten care a citit cartile ca in ele sunt prezentate de exemplu si niste batalii ale batranilor .. Ned si fostu' rege - prezentate ca amintiri ale unor personaje , in film nu am vazut nimic de genu asta : mi-ar parea rau ca rolul lui Ned sa se incheie chiar asa ... fara sa-l vad putin in actiune(ca sa nu mai zic de Kal Drogo si altii..).
Concluzie: FIECARE episod te face sa astepti si mai mult pe urmatorul , sperand sa se intample in sfarsit ceva !! , si totusi ....... acum nu am decat sa astept in continuare ... sezonul 2 (BTW stie cineva cand apare?)[/spoiler]