se vede ca lucrati in domeniu. costurile in mare a unei statui sunt:
materialul plastic - 2-5 eurocenti
matrita - 2-5 eurocenti
vopsea/vopsire daca e cazul - 4-5 eurocenti (daca este manuala costurile cresc, dar nu exorbitant)
creatorul/scluptorul - 3-5 eurocenti
sumele pot parea la prima impresie mici, insa in cazul unei editii facute in 300.000 de mii de exemplare nu mai este acelasi lucru. (100.000 / ptr fiecare platforma).
in mod normal ar mai fi si licenta, insa producatorii jocului vin cu ea si costul e 0.
daca cineva accepta sa dea 100 de dolari ptr un collector edition trebuie sa fie in deplina cunostinta de cauza ca majoritatea nu costa ca producere mai mult de 3-5%. 50% ia retaillerul, 10% reprezinta publicitate, 10 % costul dezvoltarii jocului, etc.
am luat in ultima vreme Duke Nukem, Batman AA, James Cameron's Avatar, Call of Duty World at war, Call of Duty Black ops. am dat 100$ ptr Duke Nukem si am constat ca un zar e imperfect, iar la Cod wow butelcuta nu e ptr baut. arma lu' Batman e un plastic ieftin. totusi sper ca masinuta sa faca impresie mai buna, iar figurina din Avatar e de calitate. iar o figurina Mini Ninja bonus a fost iar de calitate.
in concluzie... daca cineva vinde plastic cu 250 de euroi nu am nimic impotriva, dar nu-mi insultati inteligenta. nu vor fi prea curand opere de arta realizate de mana unui artist. doar ceva facut ieftin, rapid si ptr profit maxim. nu e vremea ptr arta.
mult si scump faurit pe parale putine.
"Silentio, prego!... Silence, please!"