Voi incerca sa-mi spun si eu povestea, sau ce-mi mai aduc aminte din ea:

La fel ca multi dintre voi provin dintr-o familie modesta, dar parintii au avut grija sa am si eu jucariile/gadgeturile ce mi le doream, in functie de posibilitati evident.

Pana la varsta de 7-8 ani am fost un copil cu jucarii normale...action figures, masinute, Lego mai ales (inca le mai am si sunt mandru de ele), pana cand am primit de ziua mea acea cutie neagra cu 2 manete si casete galbene....TERMINATOR. De atunci mi-am pierdut orice interes fata de alte jucarii, era pur si simplu fascinat de jocurile de pe casete galbene, duck hunt, chip & dale, mario, tnmt....cam atata imi amintesc, a si evident ceva joc japonez cred ca era de batai ce-l jucam cu prietenii de la bloc. Habar nu aveam ce scria in meniu, joc dar gameplayul era incredibil de fun. 3 manete arse. De asemenea era la bunici in Alba-Iulia un fel de birt care avea la intrare 3 jocuri arcade, iar in spate barul cu tarie/bere....aproape zilnic mergeam acolo, bunicu' la o bere, eu la street fighter 2, nu cred ca cei din generatia actuala pot intelege cat de fun era sa apesi pe acele manete, sa tragi de ele, functionau cu fise...era incredibil !

Din lipsa de buget o data ce s-a stricat terminatorul am luat si eu pauza. Am sarit direct la PC.....a PC-ul drogul suprem. Cat mi l-am dorit, aveam un unchi ce terminase calculatoarele si avea un pc 4x86 cred cu Caveman, Lion King, Descent....WOW de abia asteptam sa merg la ei, mai ales pentru Lion KIng, Hercule apoi jocuri care si astazi au farmec.

Am primit PC-ul intr-un final cu jocul Dune 2000. Era WOOOOW ... avea cinematic cutscenes, voice acting, strategie 2D, am jucat sute de ore DUne 2000, eram converit la genul RTS pe viata ! A urmat perioada salilor de jocuri: Tekken si Donkey KOng country mi-au ramas in memorie, mai ales Donkey Kong Country....pacat ca nu am apucat sa le termin, sala era ff mica si erau multi clienti fideli ce stateau cu orele, uneori fffff greu prindeai loc si sa te uiti. Din lipsa de fonduri am pierdut orice contact cu lumea consolelor. Eram in perioada PC. Am dat de SC Brood War la o sala de jocuri.....wow eram indragostit. Am jucat SC sute de ore, evident BGH cu fara rush 20 min, asa jucam la varsta respectiva, 12-14 ani cred.

Apoi a urmat Heroes 3, Diablo 2...nici nu mai are rost sa zic cat de mult le-am iubit. Warcraf 3 a fost primul meu joc original, eram atat de obsedat de el incat la 21:45 eu ma logam pe net (dial-up) sa nu cumva sa raman pe dinafara. Ce vremuri, sute de jocuri jucate, clan wars...din pacate la sfarsitul clasei a 9-a doar warcraft 3 stiam . Am mai avut contacte ocazionale cu PS1 sau PS2 , de obicei la colegii mai instariti cand mergeam la ei. Imi era si frica sa ma joc pe el ca nu cumva sa le stric maneta sau ceva. Consolele mi se pareau ultra-high-tech-expensive gadget. Cum nu prea stiam pe nimeni cu console am ramas PC gamer.

Timpul trecea, iar o data cu clasa a 10-a m-am 'retras' din Warcraft 3 scene si am trecut pe fete . Clar fetele reprezinta moartea gamerului. Din a 10-a pana in anul 3 de facultate nu am mai pus mana pe un joc, ma refer sa-l joc calumea/termin. Ce mai jucam Hidden object games cu prietena, pe telefonul mobil si cam atat. Zero upgrades la PC. In 2009 am achizitionat un laptop high-end pentru facultate. Astfel vechiul meu PC a fost scos din cablu si pus la odihna. A urmat o scurta perioada neagra de 4 luni, perioada in care am fost WOW gamer joc ce mi-a consumat absolut tot timpul liber ! Sincer a fost genial, server genial, am inteles si eu ce inseamna multiplayer la cel mai inalt nivel ! Pacat ca a afectat celelalte domenii, gagicile si cariera. Adevarul e ca WOW nu poti juca casual, cel putin eu nu pot. Cont vandut...perioada over (100% nu voi cumpara 4 jocuri sa ma apuc iar).

Am avut pentru o saptamana un xbox 360 imprumutat, dar nu prea m-a atras. La 22 ani sa joci single player mi se parea monoton. Apoi in 2010 a aparut SC2, l-am luat la pret full la lansare. Joc foarte reusit dar parca nu era the same, evident sc l-am vazut cu ochii unui pusti de 12-13 ani si mi se parea the greatest **** ever!. Dar l-am jucat constant. Recent am gasit un wii la un pret obscen de mic si l-am luat fara sa stau pe ganduri. Si mi se pare super fun, mai ales de jucat in 2. E consola perfecta pt old school, arcade, platformer.....amintirile copilarie. Si acum suntem in 2011...va aparea diablo 3, probabil si pe consola....dar parca pretul de 250/450 lei pt normal/collectors cat va fi ma tine deoparte.

Multumesc pentru citit !