Man eu nu stiu de ce te agiti cu toti nebunii. Ma stii doar si ti-am zis de atatea ori: Nu intalnesti destui d-astia la munca? Pentru cine nu stie suntem oarecum colegi, Monky oferind tech support pentru firma la care lucrez. Nu-ti mai pune mintea cu astfel de oameni, ca o au odihnita rau.

Ca idee noi avem aproximativ 10 servere, pe care le detinem. Spun aproximativ pentru ca mai avem unul in lucru si unul care e pe butuci. Cel mai ieftin a fost aproximativ 200 milioane (deci cam 4500 EURO) iar pentru hosting daca va dau cotatiile din datacentere vi se face rau. Stiu doar ca la firma avem numai netul de 800 EURO/luna (la primul provider, pentru ca mai avem de backup unul de 200 EUR/luna), si nu tinem decat un server aici, care se ocupa de Ciel si o pagina mica de web interna. Cele care sunt in Datacenter, vorbim de mii de EURO pe luna doar pentru colocare si bandwith, pentru ca daca incep sa discut despre managed servers, chiar ajungem in alta zona. Intr-adevar, noi si producem, pentru ca altfel nu ar merita investitia. Am zis doar sa vin cu ceva exemple ca sa nu-si mai faca cineva impresia ca asa ceva e o nimica toata.

Cat despre 200 EURO pe luna cum zicea cineva mai sus, poate vorbeste de shared hosting de 5 EURO pe luna la care el mai cere inca 10 EURO pe luna pentru munca lui. Poate o fi vorba de un blog cu 2-3 vizitatori, cu care ii doresc "succesuri" dealtfel. La noi webmasterul cred ca are printre cele mai mari salarii din firma, dar face si programare. Daca-i spun ca o sa-i dea seful 10 EURO pe luna pentru ca e criza, cred ca ma ia la bataie.

Pe scurt (ca m-am intins si m-am aprins si eu cand am vazut postul aiurea la adresa lui MonkY) in Romania toti se pricep la politica, fotbal, femei si IT. Dar dupa cum se vede la politica suntem varza de fapt, la fotbal suntem si mai varza (traisca Mutu), femeile sunt ... (aoleu ce era sa zic). Ramane IT-ul. La care orice baiat din spatele blocurilor se pricepe. E si normal, la 5 EURO pe luna pe care-i castiga!

Hai ca am fost rautacios. Scuze! Si bafta la strangerea banilor. O sa mai donez si eu la salar. Nu va dati batuti si ignorati mizeriile!