Quote Originally Posted by Deathstrike View Post
La ce dracu' �ţi trebuie 12gb ram şi un i7 920 ?
Sunt curios ce ai zice atunci daca ti-as spune ca am 980x si 24 gb.... Poate nu toata lumea sta pe net, se uita la filme si se multumeste sa joace in 1680x1050 cu detalii la medium. Poate unii vor sa se joace in Full HD cu totul la max. si antiaaliasing 8X si aniso 16x. Poate unii vor sa nu inchida toate programele cand intra in joc ca altfel raman fara memorie...

Cu mentalitate de asta, gen "da la ce ai nevoie de procu ala" sau " nu e nevoie de PS4, PS3 e foarte bun" cred ca am fi avut azi toti Pentium 166 si S3 Virge. Si ne-am fi jucat pe PS1 conectat la un CRT.

Mi-am amintit si acum cand in 2001 sau 2002 m-am dus intr-un magazin sa-mi cumpar un GF3 Ti200 128 MB, costa cam 7 milioane la noi (era o caruta de bani pe vremea aia, sa nu credeti ca era echivalentul a 700 lei, era mult mai mult, plus ca salariile erau mizerabile... in fine). Si normal ca n-am gasit-o pe stoc nicaieri in Oradea (iar pe vremea aia nu erau magazine online). Iar toti vanzatorii se uitau la mine cu niste ochi mari de parca as fi comandat o bomba atomica si (exact cu mentalitatea asta : da la ce-ti trebuie) ma intrebau : da' de ce sa dai atatia bani ? Uite, avem GF4 MX440, merge foarte bine.

Avea rost sa le explic la aia ca eu vroiam sa joc jocurile in 2048x1536 ? (aveam un 757DFX care ducea rezolutia aia). Avea rost sa le explic ca vreau sa joc orice joc cu totul la max ? (inclusiv efectele DX8 activate). Normal ca era inutil, ei stiau doar : pt ce ai nevoie de asa ceva ??? Pana la urma (dupa o luna de cautari inutile) am luat (prin intermediul unui amic) un Siluro Ti200 128 Mb din Ungaria.