Bine au zis astia de la Zon@it. Da, intradevar e o consola cu multe chesti pe ea dar sa fim seriosi. Cn nu a jucat pe un telefon cu touch si cu senzor ii spun eu cu mana pe inima ca e foarte greu sa controlezi un touch iar pana simte senzorul miscarea ....Din perspectiva mea e bn ca au pus touch dar numai pentru a scrie pe internet (ca sa nu mai stai toata ziua sa selectezi la taste )si pentru un strategy games,dar in rest e o risipa inutila de resurse.Nu vrea nimeni sa se chinuie la un joc,toti vrem sa ne relaxam si sa jucam cat mai mult(acel ecran cu touch si senzorul o sa consume in plus) si din partea mea, daca bateria tine 3-4 ore pot sa se spele cu Vita lor pe cap.Jocurile sunt foarte putine acum la inceput,cn ar vrea sa cumpere o consola de 1200ron ca sa joace super star dust sau mod nation sau lbp?Jocurile astea sunt si pe un PSP normal si sincer nu vreau sa dau atatia bani pe PSP putin mai performant.Daca vreau o grafica inbunatatita si mega optiuni in plus, imi iau cu acceasi bani un PS3.Si faptul ca au scos UMD este iarasi o mega nebunie ,gata cu colector edition,iar PSstore este o prostie pt ca nu au toate jocurile de pe piata,pretule ramane fix,nu poti lua un joc la mana a doua( chiar daca au ei "essentials" tot scump este).