Quote Originally Posted by Snake View Post
In cazul asta, tu ce faci? Vii si spui "Felicitari Snake! Esti simpatic/amabil! Bravo!". Sau te duci frumos si dai rating negativ pentru ca m-am sucit pentru 10 RON in plus?
Nu. Poti da frumos neutru si lasa comentariu elocvent. In fond pt ce avem TR neutru ? Daca poate da oricine negativ cand are el chef e foarte grav. Repet pentru a n-a oara : TR negativ ar trebui acordat doar in cazul in care vanzatorul sau cumparatorul pierde bani din cauza tranzactiei (adica marfa neplatita, produs defect si vanzator care refuza retur, colet trimis ramburs si neridicat, etc).

In caz contrar va fi o jungla aici, dupa logica voastra se poate acorda foarte usor negativ. Poate eu dau anunt ca vand un joc, vine unul si-mi zice : ok, il cumpar. Bun, eu iau jocul si fara sa vreau il scap pe jos si se sparge, anunt cumparatorul, ala se supara si-mi zice : esti neserios, ai negativ. Si e doar un exemplu, sunt multe alte scenarii posibile, scenarii in care ala care primeste negativ nu e vinovat, sunt factori care nu tin de el.

Sa va mai dau un exemplu ? Vand un joc, cineva plateste in avans si eu ii trimit jocul prin posta sau curier. Jocul e pierdut de aia de la posta (nu prea se intampla asta, dar totusi e posibil) si nu mai ajunge la cumparator. Ala ma contacteaza si-mi zice : nu mi-a ajuns jocul. Bun, eu merg la posta, fac reclamatie, primesc banii si-i returnez cumparatorului. Dar totusi nu e suficient, ala vroia jocul si zice : esti neserios, ti-am platit, eu vroiam jocul. Si pac : negativ. Sunt eu vinovat in cazul asta. Hai Snake, vreau sa aud parerea ta sincera.

Nu mai zic ca se poate ajunge si la situatii si mai hilare : vand un joc, unul imi scrie pe thread sau in PM ca vrea sa-l cumpere. Eu nu vad ca mi-a scris si dau jocul local intre timp, apoi intru si vad mesajul si-i scriu ca anuntul nu mai e valabil. Ala se enerveaza si-mi zice : hai ba, ti-am scris la 2 minute dupa ce ai dat anuntul si l-ai dat la altul ? Esti neserios, ai negativ.

Eu fac tranzactii si cu cineva are negative, dar citesc foarte atent ce s-a intamplat si sunt foarte, foarte grijuliu in cazurile alea. Insa sunt foarte multe persoane care nu fac "afaceri" din start cu cine are negativ. Nici macar nu se uita de ce a luat negativ, vede negativ si-l considera automat TEPAR.

Mai ganditi-va un pic, e foarte usor sa arunci cu gunoi si sa dai negativ si e foarte greu sa cureti gunoiul ala. Nu stiti niciodata cand veti fi in situatii de astea si o sa va treziti cu negativ din exces de zel si o sa ramana acolo ca o cicatrice in profilul vostru.