Quote Originally Posted by RaverX View Post
Gandeste-te la o carte. Tu o cumperi (deci platesti autorului, celui care o publica, etc), o citesti si apoi o vinzi. Ala se bucura de ea fara sa mai plateasca.
Pai faza e ca daca ar putea, te-ar pune si publisher-i de carti sa platesti pentru o carte second hand.
Nu am cumparat niciodata un e-book, dar banuiesc ca nu sunt transferabile.

De altfel nu cred sa existe industrie pe lumea asta care sa nu gandeasca in felul asta. Cat timp piata SH reprezinta o vanzare pierduta pentru ei, vor face tot posibilul sa te determine sa cumperi nou.
Si revenind la articolul postat de Diesel, daca nu ma insel tipul ala spunea ca ar trebui sa se gandeasca la metode de distributie alternative, astfel incat sa-i determine si pe cei care au cumparat SH (deci care nu erau dispusi sa plateasca pretul intreg) sa-l ia nou.

Asadar nu m-ar mira sa avem parte pe PS4 sau X-Box 720 de jocuri care se download-eaza direct pe consola. Si atunci ar trebui sa se intample 2 lucruri:
1. Jocurile vor fi mai ieftine
2. Jocurile nu vor mai putea fi vandute SH

Nu prea ma joc pe PC asa ca nu stiu cum sta treaba pe Steam, dar din cate am inteles jocurile sunt destul de ieftine, mai ales in perioade de reduceri (care sunt foarte dese).
Si daca nu ma insel deja a fost o "integrare" intre Steam si PSN - Portal 2 cumparat pe PS3 putea fi jucat si pe Steam.

De altfel, daca as avea posibilitatea sa cumpar jocuri la 100-150 lei, cu download direct, fara sa trebuiasca sa mai pierd timp pe forumuri sa gasesc un vanzator de SH si apoi sa ma mai intalnesc cu el pentru tranzactie sau sa astept posta, stiu ce as alege.

Oricum, nu inteleg de ce lumea e asa revoltata. De regula conducatorii companiilor trebuie sa dea si ei bine in fata actionarilor. Si aia nu investesc in companie pentru dragostea lor nemarginita pentru gaming, ci pentru a scoate bani.
E o chestia absolut "normala" sa se gandeasca cum sa scoata cat mai multi bani de pe urma produselor lor.

---------- Post added 16-09-2011 at 09:07 AM ----------

Quote Originally Posted by solaru View Post
Pai tocmai despre asta este vorba - in cazul unei masini, producatorul, distribuitorul si reteaua de service fac mai multi bani dupa ce s-a vandut masina decat la vanzarea ei
La un Opel Astra, care a costat 14.000 de euro, o revizie anuala e aproximativ 700 de lei, deci mai putin de 200 de euro.
Cred ca nici daca mergi cu masina 10 ani, timp in care mai schimbi o curea de distributie, etc, nu te costa mai mult intretinerea masinii decat te-a costat cumpararea ei.