Am citit primul post al lui Rodarkone si m-a cuprins putin nostalgia, dat fiind faptul ca am avut o mare pasiune pt jocuri. Pot spune ca am reusit sa fiu unul dintre norocosii care a trecut, aprape, prin toate generatiile de jocuri, mai putin cele din anii '70 - '80.

Prin '89, cand aveam vreo 6 ani (multi vor zice: ce stia el la varsat aia? ). Ei bine, am mers la un prieten acasa si am observat o cutie cu 2 joystick-uri. Era un Atari 2600 original, adus din SUA. Stiu ca venise la taica'miu sa-i traga TV-ul in banda, ca nu mergea pe tv-urile noastre. Pana atunci nu intalnisem si nici macar nu auzisem de jocuri pe TV. Am fost foarte fascinat de acea "cutie" si l-am rugat sa-mi arate ce face. Eram asa uimit de acele jocuri, incat nu voiam sa mai plec acasa. Multe ore am petrecut jucand acele jocuri. Am mers acasa si le-am zis parintilor ca vreau si eu asa ceva, insa la noi nu se gaseau.

Prin 1993 aparusera pe piata consolele Rambo, care erau clone de Atari 2600. Tin minte ca-mi luase maica-mea, pt ca luasem un 10 la matematica . M-am pus si am jucat toate jocurile. Avea vreo 30 - 40 de jocuri. Cand treceai la runda urmatoare, era la fel ca prima, doar ca schimba culoarea de pe fundal . Eram, pur si simplu disperat.

In 1994, am mers la niste prieteni de familie, in vizita. Am intrat in casa si am mers la TV. Era cineva pe fotoliu si se uita la ceva foarte interesant. Eram asa de fascinat, incat am avut impresia ca erau desene animate, dar ceva diferit. Apoi am observat ca era de fapt o consola. Era un Nintendo Entertainment System NES. Eram asa de entuziasmat, de parca era al meu. A fost cumparat de la cineva care-l adusese din Germania. Avea 5 jocuri si le tin minte si acum: Turtle Ninja 2, Probotector, Super Mario Bros., Super Mario 3 si Tiny Toons Adventures. Din fericire pt mine, baiatul familiei era plecat la bunici in vacanta de vara si mi-au dat mie consola.A stat la mine 3 luni si am jucat acele jocuri de-am inebunit .

Prin 1996 am avut norocul si am primit o clona NES, un Family Entertainment System. Avea in memorie 99 de jocuri, printre care Contra, Super Mario Bros, Kirby's adventures, Tetris si multe alte jocuri. Doamne, ce mi-a mai placut consola asta, am pierdut nopti intregi cu ea. La un momentdat se stricase si mi-am luat Terminator. Aveam aprox 50 de jocuri (dischete galbene).

In 1998 s-au deschis sali de jocuri in oras si mergeam si jucam Mortal Kombat 3 pe Sega Mega Drive. Stiam toate specialele, fatalitati, brutalitati, animalitati, babalitati. Am jucat mult timp doar jocul asta si pierdeam ore intregi prin aceste sali. Apoi au adus Playstation si Nintendo 64. Jucam multe jocuri la dublu cu prietenii. La un moment dat mergeam singur la sali si am inceput sa joc jocuri "adventures". Am jucat Super Mario 64 (unul din preferatele mele), si pe PS am jucat Crash Bandicoot 3 si Resident evil 2. Stiu ca se uitau toti la mine in timp ce jucam .

Prin 2000, primise un prieten de-al meu un Playstation. Venea la mine si ne adunam mai multi, unde jucam Fifa, PES si Tekken 2. Profitam si de faptul ca am ramas singur acasa . Cateodata, stateau toti si manacau popcorn, iar eu jucam seria Resident evil 1, 2 si 3. Ne uitam toti ca la filme de groaza si ne speriam , Doamne ce vremuri!!! .

In 2001 Mi-am cumparat Playstation1 si Nintendo 64. Am jucat foarte mult timp Super Mario 64 si Legend of Zelda Ocarina of time. Le-am jucat pana le facsem 100%. Tin minte ca mi-a luat cam 3 luni de zile sa termin Zelda, iar partea interesanta a fost, ca n-am avut un guide book sau acces la net sa vad cum rezolv anumite puzzle-uri. Am stat si "m-am dat cu capul de pereti" pana l-am terminat 100%. La unele puzzle-uri am stat si o saptamana.
Cateodata mai chemam si cate un prieten sa-si dea cu parerea .

In 2003 mi-am luat PlayStation2 si de atunci au inceput sa "curga" jocurile. Am incepu sa strang cam orice in materie de console si jocuri.

Dpua 2000, am inceput sa joc si jocuri de PC, in general strategii si RPG-uri. Sunt un mare fan Heroes, Starcraft si Diablo. Astea au fost jocurile care "le-am omarat" pe PC.

Prin urmare, sunt consolist de 22 de ani si nu ma opresc aici .