MonkY, tu ma stii pe mine si stii ca imi plac hibrizii. Tocmai pentru ca urasc sa car dupa mine kilograme de lentile, grip-uri si body-uri de 1-2Kg bucata. Eu am un SX20 IS si SX40 HS asta mi se pare superb. Nu numai ca au trecut de la CCD la CMOS, au trecut de la Digic 4 la Digic 5 (much faster), dar focala aia de la 28-560mm la 24-840mm mi se pare incredibila. Pentru mine asta inseamna un "upgrade" de la 20x la 35x. Unde mai pui ca mai fac un upgrade de la F2.8 la 28mm la F2.7 la 24mm. Si flashul e un picut imbunatatit, reusind si el acum sa treaca de bariera de 7m (6.8 la al meu). In rest, filmarea FullHD (din pacate doar 24fps) si o baterie imbunatatita (testele CIPA zic de 380 de poze per bateria NB-10L) sunt super bonusuri. Parca imi pare rau un pic ca au renuntat la ideea de a merge cu 4 x AA-uri, dar asta este.

Ah, si sa nu uit ca mai nou suporta si EyeFi si ca Digic 5 inseamna acum un continuous drive de la umilul 0.7fps cat poate al meu SX20 la 10.3fps! Ramane de vazut cum arata imaginile, insa sunt constient de faptul ca pentru un astfel de super zoom, mai ales pe partea de tele, nu te poti astepta la miracole. Si cu toate acestea, pentru fanii de fotografie in natura (pasari, animalute), zoom-ul acela face toti banii.