Dupa indelungi asteptari si niste asteptari chiar prea mari din partea mea, aseara am avut surpriza sa gasesc in AppStore FIFA 12, atat de iPad cat si de iPhone (din pacate, 2 versiuni separate si costisitoare, in locul uneia singure, universale).



Versiunea de iPad, cea HD, costa 6.99 euro iar cea de iPhone costa 4.99 euro.

De la inceput am fost putin dezamagit de faptul ca nu-ti poti alege o echipa preferata, care sa o puna mereu ca prima echipa, cand joci un amical. Intrucat eu nu joc nici cu Manchester nici cu Arsenal (echipele puse "default" in quick match), trebuie sa pierd timpul cautand liga si echipa preferata.

Ca gameplay, nu sunt schimbari prea mari. Au adaugat un "mini" Impact Engine, au lasat aceeasi grafica, poate au adaugat cateva animatii noi, un nou sistem de executare a loviturilor libere/cornerelor/auturilor de poarta (prin swipe, dupa cum am explicat aici) si un Manager Mode care are niste timpi exasperant de mari de incarcare/salvare (aceasta din urma este automata dupa orice modificare facuta, chiar si dupa citirea unui mail). In acest Manager Mode avem cateva optiuni de customizare a echipei, de upgrade al staff-ului si al stadionului, transferuri (desi felul in care au loc acestea ma super depaseste. Daca aleg sa cumpar un jucator pe care se cere 2.100.000 si eu introduc de mana, sa zicem 3.000.000, la suma oferita imi arata doar 2.350.000, suma peste care nu pot urca. foarte ciudat. mai am de experimentat).

Cel mai entuziasmat eram de noul mod de a putea folosi iPad-ul pe post de consola si iPhone/iPod touch pe post de controller. Acest lucru exista, asa cum au promis, problema este ca nu poti jucat DECAT la dublu, cu 2 iPhone/iPod touch si doar amicale. Nu poti pune iPad-ul in stand si sa joci un manager mode (de ex.) cu iPhone-ul pe post de gamepad. Din acest punct de vedere, sunt foarte dezamagit.

Pentru a putea folosi iPhone-ul/iPod-ul pe post de gamepad, aveti nevoie de o mini aplicatie gratuita numita EASPORTS GAMEPAD pe care o puteti folosi (cel putin momentan) doar cu FIFA 12.

NU aveti nevoie de FIFA 12 pe iPhone pentru a putea juca FIFA 12 pe iPad (pe post de controller).