Eu le mai zic prietenilor mei , din cand in cand , sa nu uite ca majoritatea nu sunt ca noi Adica ,daca eu imi iau TV de zeci de milioane , am tot ce vreau , nu duc grija zilei de maine , lumea cu care interactionez , prieteni , cunoscuti , familie , toti au case ,masini , mancare pe masa si cald in casa , o duc bine , NU inseamna ca toata lumea o duce ca noi . Ti se poate intampla , traind intr-un anumit mediu si interactionand cu un anumit tip de oameni sa ai impresia ca toata lumea e la fel CA TINE si sa nu mai observi ce se petrece in jurul tau ....
Eu am cunoscuti d'astia , care nu realizeaza prea bine pe ce lume traiesc . Mergi cu o masina buna , vara nici nu simti caldura ca stai numai in AC(la servici, acasa , la prieteni, in masina) , iarna poti s-o faci linistit numai in sacou pt ca oricum iesi de la cald si intri tot la cald , ajungi la standul de mezeluri , iti iei salam de sibiu si nu realizezi ca lumea langa tine isi cumpara parizer si crenwursti din carne de pui , fara carne . Iesi din magazin , vezi parcarea plina , culmea !!!! si de masini scumpe , straine . Tu oricum le vezi numai p'alea , ca alea te intereseaza , doar n-o sa observi loganurile si opelurile SH din oceanul de dacii .
Dupa ce iese din magazin omul imi da mie un tel si-mi zice :" Ce p+lm criza visezi frate!!!!!???? , ca sunt in parcare la carefour , e plin numai de seria 5, C Klasse .....si am stat si la coada sa-mi iau carne !!!!" Sunt sigur ca el si-a luat carne din carne nu doar o pasta sau un plastic cu gust de carne

Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt un om norocos , o duc bine si nu duc lipsa de nimic , dar asta nu inseamna ca lumea nu moare de foame la propriu in Romania anului 2011 ...

Ma abtin cu greu sa nu spun tot ce am pe suflet si sa nu strig in gura mare cat de revoltat sunt si cat de sila imi este de tot ce se intampla in jurul meu . Ma simt vanat si hartuit , de la politistul jegos care ma pandeste din boscheti , sa ma arda (indiferent daca sunt vinovat sau nu) pana la statul care ma cocoseaza cu taxe si impozite ....iar daca vreau sa angajez un om , statul se gandeste ca nici o fapta buna nu scapa nepedepsita ..... . Am impresia ca mi-au confiscat tara si ca nu mai pot sa traiesc in pace si liniste de ei ....

---------- Post added 27-10-2011 at 03:42 AM ----------

Quote Originally Posted by nops66 View Post
Cand spui "Romania e in criza economica" te referi strict la statul roman. 60-70% din populatie dupa cum ai zis si tu o duce foarte bine, criza e doar pe hartie.
Mda.....cam toata lumea e proasta numai tu destept . No offense my friend , am vazut ca ai 22 de ani si esti student ....eu sunt curios de cate ori ai fost tu pe la Finante , pe la registru comertului , la primarie , la politie , la ITM , la RAR si ar mai fi vreo cateva prescurtari de care fac pariu ca nici n-ai auzit ...
Mi se pare de o ignoranta crasa sa spui " 60-70% din populatie dupa cum ai zis si tu o duce foarte bine, criza e doar pe hartie." Nici nu merita sa-ti explic macar cata lume traieste la oras si cata lume traieste la tara si cum traiesc oamenii aia la tara , multi dintre ei cu pensii sub 10 mil . M-as chinui degeaba ca tot n-ai intelege nimic .