Noul Kindle e 499 de lei atat pe eMag cat si pe PC Garage E 479 de lei pe Altex, dar apare ca stoc epuizat. Poate ai noroc sa-l gasesti pe stoc pe undeva sa te poti juca cu el un pic.
Cat despre Nook, eu cand l-am luat nu aparuse noul Kindle, dar probabil tot as fi optat pentru Nook din cauza suportului ePub. Bateria tine la fel la cele 2, dar nu ma pot pronunta cand vine vorba de build quality. La Nook nu par sa fie probleme, ca m-am tot uitat pe forumuri si n-am vazut nimic, si nici eu n-am nici o problem cu al meu. Kindle-ul vechi stiu ca avea destule probleme, si asta a fost alt motiv pentru care n-am optat pentru el.
Daca vrei un reader cat mai simplu, mic si portabil, iti recomand un Sony PRS 350, dar care probabil trece de 500 de lei. Inainte de Nook am avut Sony-ul, pe care l-am facut cadou acum cateva luni, si nu are absolut nici o problema, e frumos, usor de folosit, si bateria tine foarte mult. De asemenea are suport ePub
Ah da, un dezavantaj la Nook este faptul ca nu poti cumpara carti de pe Barnes and Noble fara un VPN de US, dar asta nu e o problema majora
PS: PDF-urile nu prea arata bine pe nici un reader pana acum, cel putin ce am testat eu.