Tudoran, Katamari este si pe iOS, lansat anul asta, iar eu consola nu imi voi cumpara doar pentru un singur joc... fie el chiar si un al patrulea joc din trilogia Uncharted. Cel putin eu n-o sa dau niciodata 69.99 USD pe un joc portabil (si oricum in .ro probabil va ajunge la 69.99, dar EUR... plus TVA...)

Cat despre lista de mai sus, eu am dat exemplu de jocuri mari, indiferent din ce an sunt... contrar afirmatiei ca pe iOS nu exista decat joculete.
Legat de mega studiouri si Apple, atata timp cat au intrat in scena cei de la Rockstar, EA, Ubisoft/Gameloft, Activision... cred ca incepe sa se "miste" treaba.

Acum, de ce vad eu PSV-ul ca un fail? Well, sunt cateva puncte mari de luat in calcul:
1. Nu are super camera foto, nu are gsm. Automat inseamna ca e inca o chestie de luat dupa tine in plus (pe langa camera si telefon).
2. Din pacate, nefiind pocketable, prefer sa iau un tablet dupa mine. E acelasi "efort"...
3. Nu este pocketable, dar tine doar 3 ore bateria. Revin la punctul 1 si 2 si-mi iau tablet-ul sau telefonul. Ambele tin cel putin 10 ore (fiecare).
4. Preturile mult prea mari pt. jocuri. Repet, Sony o sa o pateasca mai rau decat cu UMD-urile daca merge pe 69.99 ca fiind pret de titlu AAA.
5. Hardware-ul care la data lansarii in US/UE va fi depasit. Deja este depasit (vezi Tegra 3).
6. Haos-ul in control. O consola portabila ar trebui sa fie usor de inteles pana si pentru un pusti de 3 ani. Pe cand aici avem dual stick, d-pad, buttons, shoulder buttons, touchscreen, back touch, giroscop... Nici nu vreau sa ma gandesc la un joc care va folosi toate metodele de control...
7. Multitasking oribil. Nici macar nu poti intra in browser (de exp. sa cauti un walkthrough ceva) fara a iesi din joc... Si alte dude ale OS-ului al carui design pare ca l-a creat un pusti in timpul sau liber (bule? serios?)

Anyway, eu si sunt un pic biased... pentru ca am ajuns sa nu ma mai joc pe portabile de cand cu tabletele. 7-10" beats 5" anytime. Pentru ochii mei, e alta viata. Pentru maini e un pic mai greu, dar la 280gr, nici cu PSV-ul nu mi-e rusine. In plus, dupa ce am vazut cum a involuat PSP-ul... ma gandesc de 10 ori inainte sa mai risc...

Well, eu sunt curios ce va iesi din PSV... dar, mark my words: Daca o tine tot asa Sony, PSV-ul va muri mai repede chiar decat PSP Go!